Francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji pokušava zaustaviti val nasilnih prosvjeda diljem zemlje, na sastanku s gradonačelnicima u utorak predložio je da se ovisno o stupnju ugroze od nereda ograniči pristup društvenim mrežama
Nakon što je francuska policija usmrtila 17-godišnjeg mladića Nahela M. 27. lipnja u pariškom predgrađu Nanterre, diljem Francuske su se priširili ulični nemiri koji su doveli do štete procijenjene na milijardu eura, a u mnogo slučajeva ulični neredi i sukobi s policijom koordinirani su putem društvenih mreža kao što su Snapchat, TikTok ili Instagram.
Kako je izvijestio TV kanal BMFTV, Macron je u utorak rekao kako "kada se stvari otmu kontroli, možda treba regulirati ili isključiti pristup [društvenim mrežama]".
Ne želi donositi odluke dok nemiri traju
U Fracuskoj kruže glasine kako je vlada razmišljala o ograničavanju pristupa internetu , no u nedjelju je Ministarstvo unutarnjih poslova na Twitteru reklo da se radi o "lažnim vijestima".
Agencija AFP je također u utorak izvijestila da se radi o lažnoj glasini te je pojasnila kako bi takav potez bio "tehnički neizvediv i protuzakonit u Francuskoj".
Ipak, glasini je novi život dao Robert Ménard, gradonačelnik gradića Béziersa na jugu Francuske iz redova krajnje desnice, koji je za kanale LCI i TF1 rekao kako je Macron na sastanku predložio "da se razmisli o eliminiranju pristupa društvenim mrežama poput Snapchata, TikToka i Instagrama" pod određenim uvjetima.
Kasnije je kanal BFMTV izvijestio je kako je Macron na sastanku s 220 gradonačelnika iz svih dijelova zemlje, čija mjesta su najviše bila pogođena nasiljem i pljačkom, rekao da Francuska treba "razmotriti kako mladi koriste društvene mreže... i razmisliti o ograničenjima koja treba nametnuti" i da je potom predložio da ih se jednostavno blokira.
Prema izvorima koji su bili na sastanku i koji su za Euractiv potvrdili Macronove riječi, predsjednik ne želi o tome donositi odluke još dok nemiri traju. Međutim, Macron smatra kako je to "stvarna rasprava koju moramo obaviti kad se stvari smire" jer kada društvene mreže "postanu sredstvo za organiziranje okupljanja ili ubijanja - to je stvarni problem".
'Francuska ne može biti uz bok s Rusijom, Kinom ili Iranom'
Masovno blokiranje pristupa internetu obično su dosad koristili autoritarni režimi u kontekstu više ili manje otvorenih sukoba, kao odgovor na masovne i potencijalno nasilne prosvjede, uoči političkih izbora, ili kako bi se prikrila kršenja ljudskih prava.
Predsjednik Socijalističke stranke (S&D) Olivier Faure ironično je na Twitteru komentirao kako se "zemlja ljudskih prava ne može svrstavati uz bok s velikim demokracijama poput Kine, Rusije i Irana".
Stranka krajnje ljevice La France Insoumise (GUE/NGL) također je napala je Macrona zbog takve ideje, usporedivši ga s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i njegovim kineskim kolegom Xijem Jinpingom.
Istodobno, zastupnik iz krajnje desne stranke Le Rassemblement National (ID) Frederic Falcon također Macronovu izjavu opisao kao "dramatičan zaokret prema autoritarizmu".
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Macron mulls social media shutdowns to contain civil disorder)