Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u Sarajevu se sastao i s visokim predstavnikom Christianom Schmidtom te je ocijenio da je puna suradnja NATO-a i OHR-a ključna kako bi se osigurala vladavina prava i stabilnost u BiH
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg dao je u ponedjeljak punu potporu visokom predstavniku međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Christianu Schmidtu, a to je učinio dok ga napadaju vlasti Republike Srpske koje, uz potporu Rusije, pokušavaju osporiti zakonitost Schmidtova imenovanja na sadašnju dužnost.
Stoltenberg se, tijekom službenog posjeta BiH, u Sarajevu sastao sa Schmidtom, koji je nakon toga izjavio kako je puna suradnja dejtonskih institucija, od kojih je jedna i OHR, i NATO-a ključna da bi se osigurala vladavina prava u BiH.
'Suradnja NATO-a i OHR-a izvrsna'
"Potrebna nam je potpora EU i NATO-a u provedbi mandata", kazao je Schmidt, kojemu dužnosnici Republike Srpske osporavaju pravo nametanja zakona i smjena izabranih dužnosnika, uz tvrdnje kako nije zakonito izabran za visokog predstavnika, jer imenovanje, koje provodi Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC), nije bilo predmet rasprave i potvrde na Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Stoltenberg je, pak, svojim susretom sa Schmidtom jasno pokazao kako takve tvrdnje odbacuje, a suradnju s Uredom visokog predstavnika (OHR) opisao izvrsnom, najavivši kako će tako i ostati.
'NATO privržen teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH'
Izjavio je kako je NATO privržen osiguranju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH i želi da ona bude mirna i stabilna država, a za to joj je u ovom trenutku nužna potpora međunarodne zajednice, pa tako i OHR-a.
"Svaki pokušaj potkopavanja vaše pozicije vodi BiH unatrag", kazao je Stoltenberg pred Schmidtom.
Ako EUFOR ode iz BiH, dolazi NATO
Potvrdio je i kako NATO u cijelosti spreman na suradnju s vojnim snagama EUFOR-a u BiH, čija je zadaća jamčiti sigurnost BiH. Istaknuo je kako je važno to da je Vijeće sigurnosti UN-a ranije ovog mjeseca jednoglasno donijelo odluku o produženju misije Althea.
"Ne možemo i nećemo dopustiti sigurnosni vakuum u BiH", poručio je Stoltenberg, očito aludirajući na stalna nagađanja kako bi Rusija svojim vetom u Vijeću sigurnosti u nekom trenutku zbog svog interesa mogla blokirati produženje misije Althea.
Visoki dužnosnici NATO-a ranije su najavili kako bi u tom slučaju Sjevernoatlantski savez djelovao i preuzeo odgovornost za sigurnost u BiH.