Francuski UNICEF i desetak udruga civilnog društva uputili su pismo premijerki Elisabeth Borne u utorak, povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, u kojem traže hitno donošenje nacionalne strategije za mentalno zdravlje djece i mladih
U Francuskoj je gotovo 20 posto mladih doživjelo "depresivnu epizodu" u 2021. godini, što je za 80 posto više nego 2017., navodi UNICEF, dok se u istom razdoblju broj poziva osoba mlađih od 14 godina koje nazivaju telefon za pomoć povećao za 40 posto.
"Mentalno zdravlje očito je pitanje javnog zdravstva, ali to je prije svega i temeljno pravo svakog djeteta," izjavila je Adeline Hazan, predsjednica francuske podružnice UNICEF-a, u priopćenju za medije.
'Mentalno zdravlje mora biti prioritet'
"Dok se situacija i dalje pogoršava, ponavljam naš poziv da mentalno zdravlje bude glavni prioritet, kako bi svako dijete moglo imati koristi od potrebne potpore i skrbi".
UNICEF i udruge potpisnice u priopćenju su iznijeli preporuke vladi, pozvavši je da prikupi više podataka o mentalnom zdravlju mladih, provede nove kampanje za podizanje svijesti, poboljša pristup prevenciji i skrbi, te posveti posebnu pozornost djeci koja žive u francuskim prekomorskim teritorijima.
Mentalno zdravlje nastavlja se pogoršavati
Prema državnoj agenciji za javno zdravstvo Santé Publique France (SPF), mentalno zdravlje Francuza nastavit će se pogoršavati i 2023. godine, što je trend koji traje još od rujna 2020. Smatra se da su u tome najviše pogođeni adolescenti i mlade odrasle osobe, u dobi od 18 do 24 godine.
Primjerice, u rujnu 2023., broj hitnih prijema za suicidalna djela i misli, depresivne epizode i anksiozne poremećaje povećao se kod djece mlađe od 18 godina.
"Podaci prikupljeni od 2020. godine naovamo ukazuju da je došlo do pogoršanja mentalnog zdravlja među adolescentima i mlađim odraslim osobama, i o još uvijek tabuiziranoj percepciji tih pitanja", izjavila je dr. Caroline Semaille, direktorica SPF-a, u priopćenju objavljenom u ponedjeljak.
Od sada pa sve do prosinca SPF će imati kampanju koja se sastoji od video spotova na društvenim mrežama, kako bi se podigla svijest o mentalnom zdravlju među mladima.
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: NGOs asked French prime minister to draw up a youth mental health strategy)