Novi paket mjera za migrante njemačke vlade ubrzat će pristup tržištu rada za izbjeglice, potvrdio je Berlin u srijedu, nakon sve većeg pritiska njemačkih pokrajina i stručnjaka koji zazivaju veću integraciju migranata u tržište rada
Čelnici stranaka iz vladajuće koalicije konačno su postigli dogovor o nekoliko zakona za rješavanje tog problema, izvijestio je Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Podnositelji zahtjeva za azilom koji su u privremenom zajedničkom smještaju omogućit će se da traže zaposlenje u Njemačkoj šest mjeseci nakon dolaska u zemlju, umjesto sadašnjih devet mjeseci.
Lakši pristup njemačkom tržištu rada
"Dogovorili smo se da olakšamo izbjeglicama pristup tržištu rada u Njemačkoj", rekao je novinarima u srijedu ministar gospodarstva Robert Habeck (Zeleni).
Njemačka se ove godine suočava s povećanjem broja zahtjeva za azil dok istovremeno ima i velik manjak radne snage.
Liberalna stranka FDP - jedna od tri članice koalicijske vlade - otprije je bila skeptična oko takvih prijedloga.
"Opća dozvola zaposlenja" za podnositelje zahtjeva za azil bila bi "magnet za migracije", izjavio je prošlog tjedna Christian Lindner, čelnik FDP-a i ministar financija.
Takve bojazni trebale bi se riješiti isključivanjem iz novih pravila azilanata iz takozvanih "sigurnih zemalja" porijekla, koji ionako imaju slabe šanse da im se prizna status izbjeglice.
Pritisak s lokalne razine
Pritisci na vladu da omogući lakše zapošljavanje traje već neko vrijeme budući da pokrajinske vlade i lokalne samouprave, kao i stručnjaci, traže konkretnije poteze u svjetlu općeg manjka radne snage u Njemačkoj.
"Svi podnositelji zahtjeva za azil trebali bi biti integrirani na tržište rada, što je prije moguće", rekla je za Euractiv voditeljica njemačkog izaslanstva u Europskom odboru regija (ECR) Isolde Ries.
S obzirom da Njemačka ima ogroman manjak radne snage, "ne možemo si priuštiti da ljudi sjede kod kuće i ne rade ništa".
Stručnjaci iz Instituta Ifo, najvažnijeg ekonomskog think tanka u Njemačkoj, također su istaknuli važnost zapošljavanja za ubrzanu integraciju migranata u njemačko društvo, u dokumentu objavljenom u srijedu.
Ipak, najavljene vladine mjere još uvijek ne idu toliko daleko u usporedbi s radikalnijim prijedlozima pokrajinskih vlada, objavljenom u srijedu, a u kojem se traži da se zaposlenje na javnim radovima učini obveznim za podnositelje zahtjeva za azil.
Bolni kompromisi za zelene
Osim lakšeg pristupa tržištu rada, koalicijski partneri također žele i olakšati deportaciju podnositelja zahtjeva kojima je odbijen azil.
Takve promjene predstavljaju još jednu gorku pilulu za promigracijske Zelene, nakon što se njemačka vlada složila oko kompromisa za kontroverzni novi sporazum o migracijama EU, usprkos prigovorima Zelenih zbog potencijalnog kršenja ljudskih prava.
Na tom tragu, predsjednica kluba zastupnika Zelenih u parlamentu Britta Haßelmann rekla je da će "osiguranje ustavnosti svih mjera, kao i zaštita obitelji, biti prioritet Zelenih tijekom parlamentarnih konzultacija".
U međuvremenu i kancelar Olaf Scholz (SPD/S&D) želi surađivati s opozicijom po pitanju migracija. U srijedu se pojavila i informacija kako će pozvati Friedricha Merza, čelnika konzervativne CDU/CSU (EPP), najveće oporbene stranke, i dva pokrajinska premijera, na sastanak o problemu migracija u petak.
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Germany makes it easier for asylum applicants to find work)