Raspoloženje u hrvatskom gospodarstvu ukupno se neznatno pogoršalo u srpnju, sudeći po najnovijem indeksu ekonomske klime (ESI) kojeg je u petak objavila Europske komisija.
Po podacima Europske komisije, ESI je u srpnju u Hrvatskoj pao za 0,2 boda u odnosu na lipanj, na 105,2 boda.
Po sektorima, najviše se pogoršalo raspoloženje među potrošačima i u uslužnom sektoru, za 2,2 odnosno 2,1 boda.
Potrošači znatno lošije ocjenjuju opću ekonomsku situaciju unazad 12 mjeseci. Pogoršana su i njihova očekivanja o stanju u idućih 12 mjeseci, i procjene o financijskoj situaciji kućanstava. Uslužni sektor pak daleko slabije ocjenjuje poslovanje unatrag tri mjeseca, ali očekuje snažniju potražnju u iduća tri mjeseca, na vrhuncu turističke sezone.
Snažan val optimizma zabilježen je pak u građevinskom sektoru, uz rast indeksa za 5,7 bodova, koji odražava znatno povoljniju ocjenu trenda aktivnosti u usporedbi s prethodnim mjesecima i poboljšana očekivanja cijena. Poboljšano je i raspoloženje u maloprodaji, čiji je indeks porastao za 2,4 boda u odnosu na prethodni mjesec.
Poslovni čelnici očekuju da će znatno više zapošljavati u idućim mjesecima, prema rastu indeksa EEI za 2,4 boda. Anketa je pokazala i da je ublažena neizvjesnost u poslovanju u odnosu na prošli mjesec, iskazana u padu indeksa za 2,7 bodova.
Pogoršanje u eurozoni i EU
Ekonomska klima u eurozoni i EU ponovno je pogoršana u srpnju, iskazana u padu indeksa za 0,8 odnosno 0,5 bodova u odnosu na lipanj.
Raspoloženje je najviše pogoršano u industriji, iskazano u padu indeksa za 2,1 odnosno 1,4 boda. Blago je pogoršanje zabilježeno i u građevinskom sektoru, čiji se indeks spustio za 0,7 bodova u eurozoni i za 1,1 bod u EU.
U uslužnom sektoru raspoloženje je bilo gotovo nepromijenjeno u odnosu na lipanj.
Maloprodaja je pak zabilježila poboljšanje, uz rast indeksa na oba područja za 1,4 boda, a optimističniji su i potrošači, prema rastu indeksa za jedan bod.
Menadžeri na oba područja očekuju da će manje zapošljavati u idućem razdoblju, prema padu indeksa EEI u odnosu na lipanj za 1,8 bodova. Neizvjesnost je "blago pojačana," iskazana u rastu indeksa za jedan bod u eurozoni te za 0,8 bodova u EU.
Pesimizam u Francuskoj i Njemačkoj
Među vodećim gospodarstvima eurozone val pesimizma zahvatio je Francusku i Njemačku čiji je indeks ESI pao za 2,3 odnosno 2,1 boda. Poboljšano je pak raspoloženje u Španjolskoj, iskazano u rastu indeksa za 1,3 boda, dok se u Italiji zadržalo na lipanjskoj razini.
Među gospodarstvima koja nisu u sastavu eurozone Poljska je zabilježila blago poboljšanje, uz rast indeksa za 0,9 bodova. Zamjetno je pak porastao indeks u Bugarskoj, za 2,4 boda, a blizu su i Mađarska i Češka s rastom indeksa za 1,9 odnosno 1,8 bodova.