Troškovi studentskog života dosegli su rekordnu razinu u Francuskoj, uslijed više od 10-postotnog skoka cijena stanarina, režija i hrane na godišnjoj razini, pokazuju najnoviji podaci studentskih udruga
Nagli porast životnih troškova stvara "veliku studentsku prekarnost” širom zemlje, i odvraćaju potencijalne studente od upisivanja studija na sveučilištima, izjavila je u utorak glavna tajnica studentskog saveza UNEF Hania Hamidi u razgovoru za francusku radio postaju Sud Radio.
Hamidi kaže kako 40 posto studenata mora preskočiti najmanje jedan obrok dnevno kako bi uopće sastavili kraj s krajem.
Studenti moraju raditi kako bi krpali kraj s krajem
Stambene najamnine su narasle za devet posto i sad su dosegle prosjek od 534 eura, navodi se u izvješću studentske udruge FAGE objavljenom u srijedu. Sličan porast se dogodio i s cijenama telefona i interneta (19 posto), hrane (15 posto) i prijevoza (7 posto).
Iz te udruge prognoziraju da će dugotrajni inflatorni pritisci u idućoj godini u prosjeku povećati rashode za 8,9 posto, što znači da će prvi mjesec nove akademske godine 2023-24. stajati svakog novoupisanog studenta oko 3024 eura. U tu brojku ulaze i jednokratni troškovi vezani za početak akademske godine, poput zdravstvenog osiguranja, troškova upisa i školske opreme.
Brojke ne uzimaju u obzir korisnike raznih stipendija i odnose se na studente koji tijekom studija žive izvan roditeljskog doma.
Riječ je o "povijesnom povećanju", skoku koji je za 500 eura veći nego u 2022. godini, izjavio je u srijedu za Radio RTL glasnogovornik udruženja FAGE Félix Sosso. Podaci saveza UNEF nude sličnu sliku i ističu prosječno povećanje od 595 eura.
Takve brojke sve više studenata tjeraju prema "prisilnom zaposlenju", što znači da moraju raditi neki posao nauštrb vlastitog studija, kaže Sosso.
"Obavljanje 16-satnog radnog tjedna dvostruko povećava vjerojatnost da studenti neće uspjeti steći diplomu prvostupnika".
Povećanje studentskih stipendija
Kao i ostale europske države, Francuska se suočava s velikom inflacijom još od kraja pandemije Covida-19 i početka rata u Ukrajini, koji je narušio globalne opskrbne lance i doveo do skoka cijena energenata. Inflacija je u lipnju u Francuskoj rasla za 4,5 posto na godišnjoj razini, nakon vrhunca od 6,3 posto zabilježenog početkom 2023. godine.
U svojoj predsjedničkoj kampanji za izbore 2017. francuski predsjednik Emmanuel Macron obećao je izgradnju 60.000 novih studentskih stambenih jedinica do 2022., u nastojanju da se time utječe na smanjenje stanarina.
No, u "neobjavljenoj analizi" Ministarstva za zelenu tranziciju iz 2023. godine utvrđeno je kako je izgrađeno ili obnovljeno nešto manje od 40.000 stambenih jedinica, izvijestili su francuski mediji. UNEF tvrdi kako je u proteklih šest godina izgrađeno samo 3000 novih stambenih objekata za studentski smještaj.
Vlada je u ožujku najavila izdvajanje 500 milijuna eura u novoj akademskoj godini, za povećanje iznosa stipendija i proširenje kriterija za njihovu dodjelu, u pokušaju ublažavanja najgorih posljedica inflacije, izjavila je u srijedu za radijsku postaju France Inter ministrica za visoko obrazovanje i znanost Sylvie Retailleau.
U pripremi je i "strukturna reforma" stipendija, koje se trenutačno dodjeljuju isključivo u odnosu na financijsku situaciju roditelja, ali kako će ona izgledati zasad nije poznato.
(Preveo David Spaić-Kovačić. originalan članak pročitajte ovdje: Student living costs reach ‘historic’ highs in France)