Mađarska, Poljska, Bugarska, Rumunjska i Slovačka dopustit će tranzit, ali ne prodaju određenih žitarica iz Ukrajine na svojim tržištima
Europska unija dogovorila je u četvrtak da će suspendirati ograničenja uvoza iz Ukrajine na daljnjih godinu dana nakon odbijanja zabrane uvoza koju su uvele neke zemlje EU-a usred prosvjeda poljoprivrednika zbog niskih cijena.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zahvalio je EU-u na produženju i obećao da će raditi na ispunjavanju standarda Unije potrebnih za osiguranje članstva u bloku od 27 zemalja.
EU i Ukrajina imaju sporazom o slobodnoj trgovini od 2016. godine
Vijeće EU-a, skupina vlada EU-a, objavilo je na Tweeteru da su se ministri EU-a odgovorni za trgovinu složili s produženjem na sastanku u četvrtak.
"Ničim izazvani i neopravdani agresorski rat Rusije protiv Ukrajine imao je razoran utjecaj na gospodarstvo te zemlje. Obnovljene autonomne trgovinske mjere nedvosmisleno će podržati Ukrajinu, a istovremeno EU-u pružaju način zaštite, ako je potrebno, unutarnjeg tržišta od značajnog povećanja uvoza nekih poljoprivrednih proizvoda", kazao je švedski ministar za međunarodnu razvojnu suradnju i vanjsku trgovinu Johan Forssell, čija zemlja predsjedava Unijom do konca lipnja.
Europska unija ukinula je carine i druga ograničenja za prvih 12 mjeseci u lipnju 2022. godine, nekoliko mjeseci nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
"U procesu našeg kretanja u Europsku uniju, ovu liberalizaciju, dosad privremenu, moramo pretvoriti u trajnu, bez ikakvih iznimaka ili ograničenja", rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju.
Obustava svih carina dovela je do pritužbi skupina poljoprivrednika, što je kulminiralo kada su Poljska i Mađarska u travnju zabranile uvoz nekih žitarica iz Ukrajine. Te su zemlje postale tranzitne rute za ukrajinsko žito koje se nije moglo izvoziti kroz crnomorske luke.
I prije ruske invazije, Ukrajina je imala koristi od ukidanja velike većine carina EU-a, u nekim slučajevima s prijelaznim razdobljima, prema sporazumu o slobodnoj trgovini između EU-a i Ukrajine koji se primjenjuje od 2016.
Zelenski najavio traženje rješenja za poljoprivrednike u ukrajinskom EU susjedstvu
No, do 2022. EU je zadržala minimalne cijene za voće i povrće te carine i kvote za druge osjetljive poljoprivredne proizvode, poput mesa, mliječnih proizvoda, šećera i nekih žitarica.
Ukrajinske susjede, Mađarska, Poljska, Bugarska, Rumunjska i Slovačka, zabranit će domaću prodaju određenih žitarica iz Ukrajine, dok će dopustiti njihov tranzit za izvoz na druga mjesta.
Zelenski je upozorio da nakon što procedure postanu trajne, "još uvijek postoji rizik da neka ograničenja budu na snazi".
Kijev će, rekao je, raditi na pronalaženju rješenja "osobito za poljoprivrednike u Ukrajini i nekim susjednim zemljama koja će zadovoljiti naše zajedničke europske interese i standarde".
Europski parlament već je podržao prijedlog suspenzije carina.