Europski parlament velikom većinom glasova usvojio je u utorak inicijativu da se smanji adiktivnost digitalnih platformi na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu.
Parlamentarni odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača od prošle godine radi na rezoluciji o "dizajnu internetskih usluga koji izaziva ovisnost" i koji se odnosi na razne metode privlačenje i zadržavanja pozornosti korisnika kako bi proveli što više vremena na online platformama.
Izvješće je usvojeno s velikom potporom, s 545 glasova za, samo 12 protiv, i 61 suzdržanim zatsupnikom. Ovom inicijativom zastupnici se nadaju kako će to pitanje staviti na stol sljedećeg saziva Parlamenta, nakon europskih izbora u lipnju 2024.
Zakonodavni argument u tom području jest da - iako već postoje propisi koji reguliraju adiktivne djelatnosti, kao što su konzumiranje droga, alkohola, duhana ili kockanje - zasad nema nikakvih zakonskih propisa koji se bave adiktivnim korištenjem digitalnih platformi - a posebice tzv. "društvenih mreža."
"Postavljamo pravila za automate za igre na sreću - ali svaki put kad otvorimo neku aplikaciju, skrolamo ekran ili osvježimo profil na društvenim mrežama, ista stvar se događa u našim mozgovima," rekla je predvodnica inicijative, nizozemska zastupnica Kim van Sparrentak iz redova Zelenih.
Problematični oblici dizajna koji potiču ovisnost uključuju, primjerice beskrajno skrolanje ekrana ili autoplay video sadržaja. Oni su postale uobičajena praksa na najpopularnijim društvenim mrežama, kao što su Facebook, platforma nekoć zvana Twitter, Instagram, Reddit, i slični.
Ugrađeno poticanje ovisničkog ponašanja
Tekst inicijative je isti kao i onaj usvojen na razini odbora, bez novih amandmana. U izvješću se poziva Komisiju da utvrdi koje su sadašnje zakonodavne ili političke inicijative potrebne za suzbijanje adiktivnog dizajna.
Krajem studenog britanski Guardian također je izvijestio o pritužbi, u sklopu tužbe protiv Mete (tvrtke koja je vlasnik Facebooka i Instagram) koja navodi da se korisnički računi maloljetnika na društvenim mrežama ne identificiraju i ne uklanjaju - čak i kada roditelji to izričito traže.
Europski parlament "je prvi parlament koji poziva na djelovanje protiv adiktivnog dizajna aplikacija i pametnih telefona... Nikakva samodisciplina korisnika ne može pobijediti adiktivni dizajn velikih tehnoloških kompanija kojemu smo svi svakodnevno izloženi," dodaje Van Sparrentak.
Europska komisija trenutno procjenjuje postojeće zakonodavstvo o zaštiti potrošača i ispituje je li ga potrebno ažurirati. Ovisnost o digitalnim uslugama jedna je od tema obuhvaćenih ovim postupkom, a zaključci bi trebali biti ugrađeni u novu Uredbu o digitalnoj pravednosti (Digital Fairness Act, DFA).
"Europski parlament danas šalje snažan signal: EU mora biti prva na svijetu koja se ustaje u borbu protiv adiktivnog dizajna internetskih usluga," rekla je Van Sparrentak nakon glasanja.
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje:MEPs call for new rules on digital platforms’ addictive design)