Bjeloglave supove ugrožava i turizam pa u BIOM-u žele upoznati vlasnike brodica i ostale kako da se ponašaju u blizini litica na kojima obitava ta ugrožena ptičja vrsta
Ekološka udruga BIOM pokrenula je donacijsku kampanju "Neka moj prvi let ne bude posljednji", kojoj je cilj prikupljanje 40.000 eura za spas bjeloglavih supova.
Riječ je, pojašnjavaju u BIOM-u, o trogodišnjoj kampanji koja ima za cilj upoznavanje i informiranje vlasnika brodica i ostalih o ponašanju u blizini litica, kao i za pretraživanje morske površine i akcije spašavanja ptića bjeloglavih supova.
Mogu spasiti 12 ptića bjeloglavih supova godišnje
"Kada upadnu u more, educirani i iskusni volonteri sudjelovat će u akciji spašavanja. Supovi će biti prevezeni u oporavilište te nakon oporavka vraćeni u prirodu. Na ovaj način može se spasiti 12 bjeloglavih supova godišnje", poručuju iz BIOM-a.
Naime, napominju u BIOM-u, ptići bjeloglavog supa, kada dođu na svijet, u gnijezdu ostaju četiri mjeseca, a o njima brinu oba roditelja. No, zbog različitih ljudskih aktivnosti koje se odvijaju u blizini gnijezda, a ponajviše zbog turizma, ptići se znaju uspaničiti i poletjeti iz gnijezda prije vremena. Godišnje, upozoravaju u toj ekološkoj udruzi, 30 mladih i nespremnih ptića bjeloglavih supova svoj prvi let završe u moru, a tamo mogu izdržati svega pola sata prije nego se utope.
U Hrvatskoj ostalo samo još 120 parova bjeloglavih supova
U BIOM-u stoga žele zaustaviti stradanje ptića bjeloglavih supova, ptičje vrste koja ionako spada u kategoriju kojoj prijeti izumiranje. Bjeloglavi supovi u Hrvatskoj žive mahom na području otoka Cresa. Procjenjuje se da populacija bjeloglavih supova u Hrvatskoj broji jop svega 120 parova.
Donacijsku kampanju za spas ptića bjeloglavih supova BIOM je pokrenuo na Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj.