Politika

I SLUŽBENO POSTALI KANDIDATI SVOJIH STRANAKA: Na predsjedničkim izborima u SAD-u suočit će se Biden i Trump

Autor Hina

Na američkim izborima tradicionalno dominiraju teme iz gospodarstva, ali i vanjske politike te migracija

Joe Biden i Donald Trump
Izvor: Xphi / Alamy / Alamy / Profimedia

Američki predsjednik Joe Biden i bivši predsjednik Donald Trump u utorak su osigurali nominacije svojih stranaka, što znači da će se održati prva repriza predsjedničkih izbora u SAD-u u gotovo 70 godina.

Bidenu je bilo potrebno 1968 delegata da osvoji nominaciju, a taj je broj prešao u utorak navečer kada su počeli pristizati rezultati s predizbora u Georgiji, priopćio je Edison Research. Rezultati su također pristizali iz Mississippija, države Washingtona, Sjevernih Marijanskih otoka i demokrata koji žive u inozemstvu.

Nekoliko sati kasnije, Trump je osvojio 1215 delegata potrebnih za osiguranje republikanske predsjedničke nominacije dok su se održavali predizbori u četirima državama, uključujući Georgiju, gdje se Trump suočava s optužnicom za pokušaj poništavanja rezultata na izborima 2020. godine. U utorak je u pitanju bio 161 delegat u Georgiji, Havajima, Mississipiju i državi Washingtonu.

Biden: Hoćemo li dopustiti ekstremistima da nam oduzmu slobode?

Biden (81) objavio je priopćenje nakon što je osvojio demokratsku nominaciju, ciljajući na ono što je nazvao Trumpovom "kampanjom ogorčenosti, osvete i odmazde koja prijeti samoj ideji Amerike".

"Glasači sada mogu birati budućnost ove zemlje. Hoćemo li ustati i braniti našu demokraciju ili dopustiti drugima da je ruše? Hoćemo li vratiti pravo na izbor i zaštititi naše slobode ili dopustiti ekstremistima da ih oduzmu?", poručio je.

Trump: Zatvorit ćemo svoje granice

Ishod glasanja u utorak bio je zapravo unaprijed određen, nakon što je posljednja preostala Trumpova suparnica za republikansku nominaciju, bivša veleposlanica u UN-u Nikki Haley, završila svoju predsjedničku kampanju nakon Trumpova dominantnog nastupa prošlog tjedna na "super utorak“, kada je osvojio većinu na predizborima u 14 od 15 država.

U videu objavljenom na društvenim mrežama, Trump je rekao da nema vremena za slavlje, te se umjesto toga fokusirao na pobjedu nad Bidenom, kojeg je nazvao "najgorim" predsjednikom u povijesti SAD-a.

"Radit ćemo, dušo, raditi. Zatvorit ćemo svoje granice. Napravit ćemo stvari kakve nitko prije nije vidio. I učinit ćemo da gospodarstvo naše zemlje bude najbolje na svijetu", rekao je Trump.

Dio demokrata protiv Bidena zbog rata u Gazi 

Biden se u međuvremenu suočio samo sa simboličnim protivljenjem u predizbornoj kampanji demokrata, premda su liberalni aktivisti, ogorčeni zbog njegove podrške izraelskom ratu u Gazi, uvjerili znatnu manjinu demokrata da iz protesta glasaju "suzdržano".

Obojica su već usmjerila pažnju na opće izbore 5. studenog te u subotu održali suparničke skupove u Georgiji.

Trump najavljuje suzbijanje priljeva migranata

Sedamdesetsedmogodišnji Trump na skupu u gradu Rome u Georgiji ponovio je svoje lažne tvrdnje da su izbori 2020. bili "prijevara" te je optužio tužiteljicu okruga Fulton Fani Willis da ga progoni iz političkih razloga.

Napao je i Bidena jer nije suzbio priljev migranata preko južne granice SAD-a, a što je pitanje na koje se kani usredotočiti u kampanji, baš kao i 2020.

Repriza izbora iz 1956.

Bidenova kampanja pokrenula je agresivniju fazu u petak, rekavši da je prikupila 10 milijuna dolara u 24 sata nakon Bidenova govora o stanju unije, što je dodatno povećalo financijsku prednost demokrata u odnosu na republikance.

Zadnji put se repriza na izborima dogodila 1956. godine, kada je republikanski predsjednik Dwight Eisenhower drugi put pobijedio bivšeg guvernera Illinoisa, demokrata Adlaija Stevensona.

Ove su godine birači izrazili malo entuzijazma za ponavljanje gorkih izbora 2020., a ankete Reutersa/Ipsosa pokazuju da su i Biden i Trump nepopularni kod većine glasača.

Trump ima četiri optužnice

Trumpove bezbrojne kaznene prijave - suočava se s 91 točkom kaznenog djela u četiri odvojene optužnice - mogle bi naštetiti njegovu ugledu među dobro obrazovanim glasačima iz predgrađa čiju je potporu teško stekao.

On bi trebao postati prvi bivši američki predsjednik kojem će se 25. ožujka u New Yorku suditi u kaznenom postupku, gdje se suočava s optužbama da je krivotvorio poslovne podatke kako bi sakrio isplate tajnog novca pornozvijezdi.

Općenito se smatra da je najozbiljniji slučaj protiv njega federalna optužnica u Washingtonu, D.C., koja ga tereti za zavjeru da preokrene izbore 2020. Ali slučaj je na čekanju nakon što je Vrhovni sud SAD-a pristao saslušati Trumpovu tvrdnju o predsjedničkom imunitetu i nije jasno može li se suđenje održati prije dana izbora.

Bidenu spočitavaju da je prestar za predsjednika

Bidena je mučila percepcija većine birača da je prestar za drugi četverogodišnji mandat, premda saveznici vjeruju da bi njegov vatreni govor o stanju unije mogao tu percepciju izmijeniti.

Gospodarstvo će, kao i uvijek, biti središnje pitanje kampanje.

Biden je upravljao gospodarstvom u ekspanziji, s inflacijskim pritiskom koji je popuštao, a dionice su dostigle najvišu razinu svih vremena. Ali, ankete pokazuju da Amerikanci ne žele pripisati predsjedniku zasluge i frustrirani su zbog visokih cijena artikala poput hrane u jeku pandemije.