Poljska će "proučiti" odluku Latvije o zabrani uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Rusije i Bjelorusije i razmotriti uvođenje sličnog embarga kako bi se spriječila destabilizacija poljskog tržišta, najavio je premijer Donald Tusk.
Tusk je to rekao na tiskovnoj konferenciji sa svojom latvijskom kolegicom Evikom Siliņom. Radi se o odluci Latvije kojom je zakonom zabranjen uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Rusije i Bjelorusije do najmanje 2025. godine.
"Pozorno ćemo proučiti ovu odluku Latvije, i ne odbacujem mogućnost da Poljska također poduzme odgovarajuće korake," objasnio je Tusk nakon sastanka sa Silinom, koji je u četvrtak bila u posjetu Varšavi.
Poljski poljoprivrednici i dalje nastavljaju s prosvjedima protiv uvoza hrane iz Ukrajine, između ostalog i blokiranjem graničnih prijelaza i glavnih cesta. No, Tusk kaže da Ukrajina nije glavni krivac za destabilizaciju poljskog tržišta.
"Malo ljudi zapravo razumije da se poljsko i europsko tržište destabiliziraju uvozom iz Rusije i Bjelorusije."
Najavio je kako će on i Siliņa pokušati uvjeriti institucije EU da razmotre "bolje i sigurnije propise" za uvoz žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda s istoka. "Želimo pomoći Ukrajini, i tu se slažemo, ali želimo i stabilizirati situaciju na našim tržištima i zaštititi naše poljoprivrednike. Slično je i u Latviji," rekao je Tusk.
Zajedno s ministrom poljoprivrede, Tusk se u četvrtak popodne sastao s poljoprivrednicima koji prosvjeduju.
No, predstavnici jednog od glavnih pokreta koji organiziraju prosvjede, tzv. Ruralna solidarnost, odlučili su napustiti sastanak nakon svega nekoliko minuta, jer neke druge skupine - uključujući i poljoprivrednike koji prosvjeduju na granici - nisu bile pozvane za stol.
Tuskova vlada predstavlja se kao velika podrška poljoprivrednicima u EU. Međutim, prosvjednici kažu kako vlada još uvijek čini premalo na rješavanju problema s kojima se suočava taj sektor.
"Političari, koji su cijelo život proveli kao političari, prespori su, i previše su diplomatski, u izražavanju svoje procjene situacije," izjavio je za Euractiv Andrzej Danielak iz poljske udruge proizvođača peradi.
"Oni vjerojatno ne osjećaju muku poljoprivrednika koji moraju proizvoditi po niskim cijenama i istodobno otplaćuju kredite," mudro zaključuje Danielak.
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Following Latvia, Poland considers import bans for Russian, Belarusian grain)