Politika

ISLAMABAD I TEHERAN NA IVICI RATA: Nakon što je Iran gađao ciljeve u Pakistanu, Pakistanci uzvratili

Autori Hina A. M.

Iako su u fokusu vojnih akcija navodno militanti koji djeluju u objema zemljama, a ne redovne vojske, činjenica da Pakistan ima nuklearno oružje i da je Iran vrlo blizu njegova razvoja situaciju čini iznimno opasnom

Pakistansko oružje
Izvor: AR-ZM-181023 / Newscom / Profimedia

Pakistan je u četvrtak izveo napade unutar Irana, ciljajući separatističke militante, priopćilo je pakistansko Ministarstvo vanjskih poslova, dva dana nakon što je Teheran priopćio da je napao baze militanata povezanih s Izraelom unutar pakistanskog teritorija.

Iranski mediji navode da je nekoliko projektila pogodilo mjesto u pokrajini Sistan i Beludžistan koja graniči s Pakistanom, usmrtivši tri žene i četvero djece, od kojih nitko nije iranskog podrijetla.

'Pakistan poštuje suverenitet i teritorijalnu cjelovitost Irana'

"Nekoliko terorista smaknuto je tijekom ove operacije utemeljene na obavještajnim podacima", navodi pakistansko ministarstvo u priopćenju, opisujući je kao "niz visoko koordiniranih i specifično ciljanih vojnih napada protiv terorističkih skrovišta".

"Pakistan u potpunosti poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Islamske Republike Irana“, dodaje Ministarstvo vanjskih poslova, pojašnjavajući da je "jedini cilj današnjeg čina bilo osiguravanje pakistanske sigurnosti i nacionalni interes, koji je najvažniji i ne može biti ugrožen".

Napad izvršili vojni zrakoplovi

Pakistanski obavještajni izvor rekao je za Reuters da su napade izvršili vojni zrakoplovi.

"Naše su snage izvele napade na beludžistanske militante unutar Irana", rekao je dužnosnik obavještajne službe u pakistanskom glavnom gradu Islamabadu.

"Ciljani militanti pripadaju BLF-u", dodao je, misleći na Frontu za oslobođenje Beludžistana, koja traži neovisnost te pakistanske pokrajine.

Odgovor na raniji iranski napad

Iran je u utorak rekao da je gađao baze militanata povezanih s Izraelom u Pakistanu. Pakistanske vlasti javljaju da su pogođeni civili i ubijeno dvoje djece, upozoravajući na posljedice za koje će Teheran biti odgovoran.

Islamabad je u srijedu opozvao svog veleposlanika iz Irana.

Pakistan i Iran u prošlosti su imali teške odnose, ali ovi su napadi najveći prekogranični upad u posljednjih nekoliko godina.

Pakistan je zemlja koja posjeduje nuklearno oružje.

Iran se, s druge strane, nalazi pod međunarodnim sankcijama zbog svog nuklearnog programa. Iako u Teheranu tvrde da nemaju namjere proizvesti nuklearnu bombu, već da nuklearnu energiju žele koriste za mirnodopske svrhe, čak i pojedine svjetske organizacije, poput Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), kažu da je Iran samo na korak od proizvodnje nuklearne bombe.

Opasnost od nuklearnog oružja 

Posjedovanje nuklearnog oružja faktor je koji sukob Islamabada i Teherana čini posebno opasnim. No, tu je i različita vanjskopolitička orijentacija vlasti u Pakistanu i Teheranu.

Naime, dok je Pakistan jedan od dvadesetak vodećih američkih saveznika izvan NATO-a (Major Non-NATO Allies, MNNA), Iran je posljednjih godina snažno ojačao veze s Rusijom.