Politika

PORUKA PREDSTAVNIKA EU U SARAJEVU: Unija želi BiH u svom članstvu, ali za to su neophodne reforme

Autor Hina

U zajedničkoj kolumni šefa Delegacije EU u BiH i diplomatskih predstavnika Španjolske i Belgije ponavljaju se uvjeti koje Sarajevo mora ispuniti ako želi u EU

Johann Sattler, šef Delegacije EU u BiH
Izvor: Denis Kapetanović /PIXSELL/PIXSELL

Sve države članice Europske unije žele vidjeti Bosnu i Hercegovinu kao punopravnu članicu i stoga očekuju od bosanskohercegovačkih vlasti provedbu reformi koje su pretpostavka za ostvarenje tog cilja, poruka je koju su u utorak zajednički poslali diplomatski predstavnici EU, Švedske i Belgije u Sarajevu.

U zajedničkoj kolumni koju potpisuju šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler, veleposlanica Španjolske i otpravnik poslova Belgije kao država koje trenutačno predsjedaju ili će predsjedati Unijom od iduće godine, oni su odbacili prigovore nekih lokalnih političara koji su tvrdili da je Europske vijeće odlukom da do ožujka 2024., odgodi otvaranje pristupnih pregovora s BiH zapravo poslalo poruku da ne žele njezino članstvo.

'Pregovori će biti otvoreni kada BiH odradi svoj dio posla' 

"Odluka Europskog vijeća je obećanje da će pristupni pregovori biti otvoreni kada BiH odradi svoj dio posla", istaknuto je u kolumni čiji autori dodaju da postoji "apsolutna suglasnost" svih 27 država EU da i BiH treba postati punopravnom članicom.

Neslaganja u stajalištima kada i kako će se to dogoditi, kako su naveli, stvar je taktike, jer jedni smatraju da je učinkovitije ohrabrenje, a drugi potiču stroži pristup u provedi reformi.

Diplomatski predstavnici EU, Španjolske i Belgije dodaju da je važno da se ne mijenjaju standardi koje BiH mora ispuniti, iako su geopolitičke promjene natjerale EU da strateški i fleksibilnije razmišlja kako potaknuti zemlje aspirantice na napredak.

'Prije ulaska u EU potrebno ugraditi desetine tisuća akata Unije u domaće zakonodavstvo' 

To znači da i dalje ostaje obveza ugradnja desetina tisuća zakonodavnih akata u domaće zakonodavstvo prije nego bilo koja zemlja postane članica.

"Dakle, tu su dvije konstante. Jedna je nedvosmislena potpora za BiH unutar Unije. Druga je nepromjenjiva činjenica da članstvo u EU dolazi sa standardima i obvezama koje će BiH morati ispuniti", stoji u kolumni uz poruku kako su stoga predstojeći tjedni ključno važni.

'Ne možemo željeti više od domaćih lidera da BiH postane članica EU' 

Diplomati objašnjavaju da se od BiH očekuje usvajanje zakona o sukobu interesa, zakona o sudovima i zakona o elektronskim potpisima kako bi se sukladno europskim i međunarodnim standardima osnažila borba protiv korupcije, izgradila veća pravna sigurnost, unaprijedila poslovna klima i dali dobri argumenti za zaključak da Bosna i Hercegovina doista napreduje u provedbi 14 ključnih reformskih prioriteta.

Uz to se od vlasti Republike Srpske očekuje da povuku nacrt spornog zakona kojim nevladine organizacije s donacijama iz inozemstva žele registrirati kao "strane agente".

"Oni koji tvrde da EU nije zainteresirana da BiH bude članica, trebali bi još jednom pogledati novac, energiju i vrijeme koje EU ulaže u potporu ovoj zemlji na njenom putu da postane članica EU. Ali ne možemo mi željeti više od domaćih političkih lidera da BiH postane članica Unije. Narednih nekoliko tjedana treba dobro iskoristiti", poruka je diplomata EU, Španjolske i Belgije u Sarajevu.