Europska unija nalazi se u "kritičnom trenutku" i sada je potrebno da se ujedini i "postane država," rekao je bivši premijer Italije i bivši guverner Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi u srijedu.
Draghi je to rekao u Rimu, na predstavljanju nove knjige talijanskog novinara Alda Cazzulla koja se bavi raspadom Rimskog carstva i njegovim naslijeđem.
Draghi, koji je nakon osmogodišnjeg mandata na čelu ECB (2001-09) bio talijanski premijer u vrijeme pandemije Covida-19, danas kaže kako je "zabrinut" zbog "kritičnog trenutka" kroz koji Europa sada prolazi.
"Nadajmo se kako će nas one iste temeljne vrijednosti koje su nas okupile i održati zajedno... Dosadašnji model rasta se raspao, i moramo osmisliti novi način za rast - ali da bismo to učinili moramo postati država," kazao je Draghi.
Prema njemu, sada je došlo vrijeme za ujedinjenje i prevladavanje teškoća vezanih za fragmentirane propise EU u svakom pojedinom sektoru, što usporava rast i funkcioniranje EU - a posebno kad treba odgovoriti na izvanredne situacije.
'Premalo tržište'
Govoreći o tržišnom potencijalu EU, Draghi je rekao da je jednostavno "premaleno," dodavši kako "postoji toliko drugih tržišta, a zbog toga ima mnogo malih europskih kompanija koje čim narastu ili se nekome prodaju, ili odu u SAD."
Međutim, možda je konačno došlo vrijeme za promjene, kaže Draghi. Čak i uz veliki rat u Ukrajini, EU bi s vremenom mogla ojačati, posebice s obzirom na to da se već raugovara o širenju na nove članice.
"Mi, kao Europa, trošimo tri do pet puta više od onoga što Rusija troši [na vojsku], i mi smo drugi najveći investitor u vojnu potrošnju nakon SAD-a. To je stoga pitanje bolje koordinacije... Sada je najvažnije utvrditi kako postaviti europske fondove za financiranje obrane i borbe protiv klimatskih promjena... Onda nam je potrebna i koordinirana vanjska politika, jer se ministri vanjskih poslova sastaju - ali se ne slažu [oko svih pitanja]."
Draghi je rekao da je za bolje funkcioniranje Europe potrebna i veća integracija.
"Moramo razmišljati o većoj političkoj integraciji, o pravom Europskom parlamentu, kako bismo mogli razmišljati o sebi i kao Talijanima i kao Europljanima."
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Draghi: EU must become a state)