Politika

ZAJEDNIČKA PORUKA ŠEFOVA DIPLOMACIJE AUSTRIJE, SLOVENIJE I HRVATSKE: Zapadni Balkan što prije u Europsku uniju

Autor Hina

Integracija u EU najbolji je način stabiliziranja stanja u tom dijelu Europe, ali to ne smije značiti snižavanje standarda proširenja EI, istakli su ministri vanjskih poslova Austrije, Slovenije i Hrvatske u zajedničkoj kolumni

Ministri vanjskih poslova Austrije, Hrvatske i Slovenije Alexander Schallenberg, Gordan Grlić Radman i Tanja Fajon
Izvor: Nel Pavletic/PIXSELL/PIXSELL

Zapadni Balkan potrebno je integrirati u Europsku Uniju jer je to najbolji način stabiliziranja stanja u tom dijelu europskog kontinenta, objavili su u ponedjeljak šefovi diplomacija Hrvatske, Austrije i Slovenije.

U zajedničkoj kolumni koju su u ponedjeljak objavili mediji u BiH, ministri Gordan Grlić Radman, Alexander Schallenberg i Tanja Fajon istaknuli su kako je ruska agresija na Ukrajinu učinila EU dodatno privlačnom za zemlje Istočnog partnerstva - Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju, dok se istodobno zemlje Zapadnog Balkana suočavaju s prijetnjama stabilnosti bez presedana i pojačanim vanjskopolitičkim dvojbama.

Pozivaju na novi pristup proširenju s manje birokratiziranja

Ministri stoga pozdravljaju novi pristup proširenju EU koji, za razliku od ranijih razdoblja, veću važnost pridaje geostrateškoj perspektivi s manje birokratiziranja.

Dodaju kako se prošlogodišnja odluka da se Bosni i Hercegovini dodijeli status kandidata temeljila se na strateškim promišljanjima.

"Potrebno je ipak istaknuti kako ovakav strateški pristup ne smije značiti snižavanje standarda proširenja EU. Cjelovita provedba reformi i dalje ostaje ključna", stajalište je troje ministara vanjskih poslova.

Koraci koje treba poduzeti

Pritom su pojasnili koje bi konkretne korake valjalo poduzeti i to bez odgode.

Kao prvi korak navode potrebu da EU otvori pristupne pregovore s BiH do kraja ove godine.

Drugi je da Crna Gora mora nastaviti reformski put prema EU, što ovisi o formiranju nove vlade u zemlji, a treći je napredak koji je potrebno ostvariti u pregovorima s Albanijom i Sjevernom Makedonijom.

Ministri iz zemalja regije već sada bi mogli sudjelovati u radu pojedinih tijela EU

Sve su članice EU pozvali na "kreativniji" i "dinamičniji" odnos sa zemljama-pristupnicama, temeljen na pravednim i rigoroznim uvjetima, ali i na nekoj vrsti integracije već sada, primjerice sudjelovanjem ministara iz regije u radu Vijeća za vanjske poslove EU.

"Proširenje EU nije jedna od političkih opcija. To je danas - geostrateški imperativ", zaključili su Grlić Radman, Schallenberg i Fajon.