Politika

MUKE PO SCHENGENU: U iščekivanju 'zelenog svjetla', javlja se prijedlog za ukidanje granice između Bugarske i Rumunjske

Bugarska i Rumunjska trebale bi jednostrano ukinuti granični nadzor ukoliko obje zemlje ne budu primljene u šengensku zonu do Božića, izjavio je u srijedu bugarski zastupnik u Europskom palamentu Andrej Novakov

epa02536734 General view of Sculeni checkpoint of the Romanian - Moldavian border, some 400 km north-east from Bucharest, on 18 January 2011. When Romania and Bulgaria joined the EU in 2007, they were placed under a special monitoring mechanism to assist them in reforming their juridical systems and combat corruption. After France together with Germany vowed to veto the entry of Bulgaria and Romania, Romania's President Traian Basescu stated: 'We will not accept discrimination from anyone, not even from the EU's most powerful states. We must have the same conditions as all the other states'. EPA/ROBERT GHEMENT
Izvor: Robert Ghement/EPA

U prosincu su Austrija i Nizozemska blokirale ulazak Bugarske u šengensko područje, dok je Rumunjsku zaustavila samo Austrija.

Ova odluka čak je potaknula i neke razgovore u diplomatskim krugovima o potencijalnom razdvajanju slučaja Rumunjske od Bugarske, što Nizozemska podržava.

'Prepreke više nisu samo nizozemski i austrijski veto' 

"Zbog svakog dana kojeg kamion izgubi na granici, vlasnik gubi 200 eura. Mnogi vozači odustali od tog posla jer ne žele svo vrijeme stajati na granici," izjavio je Novakov za rumunjsku Novu TV.

"Svakog dana ima više tisuća pokušaja [ilegalnog] pelaska granice. Kada se korumpirani policajci uhićuju, trebali bi znati da će zbog toga izgubiti mirovinu i sve povlastice".

Međutim, prema njegovim riječima, prepreke za ulazak Bugarske i Rumunjske u Schengen više nemaju veze s nizozemskim i austrijskim vetom.

"Bit će uskoro izbori i nekome trebaju seksi poruke kao što su 'zaustavit ćemo ih, kako biste mirno spavali'. No, miran san u Austriji ne ovisi o tome jesmo li mi u Schengenu, upravo suprotno".

Gradit će se novi mosta na Dunavu između Rumunjske i Bugarske

Premijeri Bugarske i Rumunjske Nikolaj Denkov i Ion-Marcel Ciolacu sastali su se u utorak u Ateni kako bi razmotrili zajedničku strategiju za prijam Bugarske i Rumunjske u šengensko područje.

Denkov je rekao kako bi se ukidanjem graničnog nadzora između Bugarske i Grčke i između Bugarske i Rumunjske oslobodili resursi za još bolju zaštitu vanjske granice EU između Bugarske i Turske.

Osim toga, nestali bi redovi automobila na graničnim prijelazima između država članica EU, čime će se i znatno smanjiti emisije ugljika.

Dvojica premijera također su potvrdili svoj interes za izgradnju novog mosta preko Dunava, pokretanje trajektne linije između mjesta Ruse u Bugarskoj i Giurgevo u Rumunjskoj, te ubrzanje radova na projektu Fast Danube za poboljšanje riječne plovidbe.

Zajednička kampanja za Schengen

Supredsjedatelj Saveza liberala i demokrata za Europu (ALDE) Ilhan Kjučjuk izjavio je u travnju, na konferenciji koju je organizirao Euractiv Bugarska, kako on i njegov rumunjski kolega Vlad Botos imaju ideju krenuti u veliku zajedničku kampanju potpore prijamu obiju zemalja u Schengen.

U raspravi u Europskom parlamentu prošlog mjeseca, kazao je kako bugarski i rumunjski državljani nisu građani drugog reda Europske unije i kritizirao je Europsko vijeće jer je dozvolilo dvjema zemljama blokiranje priključenja Bugarske i Rumunjske Schengenu.

"To nije pošteno i nitko to ne bi trebao podržati! Vrijeme je da Europsko vijeće pokaže političku zrelost i, konačno, dvije zemlje koje su najveća zapreka priključenju Bugarske i Rumunjske Schengenu daju zeleno svjetlo".

Europski parlament prihvatio je rezoluciju, ističući kako su obje zemlje već ispunile sve potrebne uvjete za prijam u Schengen, iako zastupnici u EP-u žale zbog odluke Vijeća od 8. prosinca 2022. kojom je odbijeno članstvo "bez pravnog opravdanja vezanog za kriterije pristupanja".

Strana misija, u kojoj sudjeluju Austrija i Nizozemska, zadužena za analizu je li Bugarska ispunila uvjete za ulazak u Schengen, predstavit će svoje izvješće u rujnu.

Inzistiranje Beča

Početkom ovog mjeseca austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner pozvao je na produljenje veta na priključenje Rumunjske i Bugarske šengenskom području, kako bi se održao granični nadzor s tim zemljama.

Službeni stav Beča je da mnogi neregistrirani migranti i tražitelji azila ulaze u Austriju preko tih zemalja. Međutim, Karner je priznao kako se u posljednje vrijeme smanjio broj migranata koji traže azil u Austriji.

Karner je ponovio da se stajalište Austrije nije promijenilo na sastanku u srijedu s rumunjskim kolegom Cătălinom Predoiuom.

"To je jasan signal kako sustav u cjelini ne funkcionira i ne mislim kako je širenje Schengena u ovom trenutku primjereno", kazao je Karner.

"Zato nismo otvoreni za njegovo proširenje", dodao je ministar, podsjetivši na granični nadzor na austrijskim granicama s Njemačkom, Mađarskom i Slovenijom.

Pretresi na granici i uhićenja ilegalaca

Karner i bivši rumunjski ministar unutarnjih poslova Lucian Bode potpisali su u travnju u Bukureštu akcijski plan za borbu protiv nezakonitih migracija, koji uključuje uspostavu zajedničkih mađarsko-austrijskih ophodnji na graničnom prijelazu Nădlac II, konsolidiranu suradnju na kontaktnoj točki Oradea u blizini mađarske granice i upravljanje migracijama na istočnomediteranskoj ruti.

Prema njegovim riječima, prekogranična suradnja dala je "velike rezultate" u djelovanju rumunjskih, mađarskih i austrijskih vlasti.

"Trideset i šest pretresa obavljeno je u Rumunjskoj, Mađarskoj i Austriji. Uhićeno je šest osoba, jedna u Rumunjskoj i jedna u Austriji, što pokazuje da pakt između nas funkcionira", dodao je Karner, napomenuvši da taj model suradnje treba promicati i na europskoj razini.

Cătălin Predoiu najavio je potpisivanje, zajedno s austrijskim kolegom, dablinskog administrativnog sporazuma kojim se pojednostavljuje procesuiranje zahtjeva za azil.

"Dijelimo iste europske vrijednosti i ideale, imamo puno gospodarskih interesa, zajedničkih ciljeva i puno toga za zajedničku izgradnju", kazao je Predoiu.

Prošireni plan za prisiljavanje Austrije na uklanjanje veta

Rumunjski europarlamentarac Eugen Tomac, predsjednik malene Stranke narodnog pokreta (PMP/EPP), pozvao je rumunjsku vladu da se priključi postupku pred Europskim sudom koji osporava "apsurdno odbijanje Austrije, koje se opsesivno ponavlja na temelju lažnih argumenata".

"Nakon ovog apsurdnog odbijanja Austrije, koje se opsesivno ponavljalo oko lažnog obrazloženja, Rumunjska mora radikalno promijeniti svoj pristup schengenskom pitanju”, kazao je Tomac.

Sredinom lipnja, premijer iz redova socijaldemokrata Marcel Ciolacu izjavio je u intervjuu za Euractiv kako će njegova vlada pokrenuti prošireni plan za prisiljavanje Austrije na uklanjanje veta u narednim mjesecima.

Sljedeći sastanak Vijeće za pravosuđe i unutarnje poslove zakazan je za 28. rujna.

(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Anticipating ‘unfair’ Schengen decision, MEP suggests scrapping Bulgaria-Romania border)