Politika

EUROPSKI PARLAMENT USVOJIO REZOLUCIJU O BOSNI I HERCEGOVINI: Eurozastupnici traže da EU sankcionira Dodika

Autor Hina

Zastupnici u Europskom parlamentu su rezoluciju o BiH usvojili s 530 glasova za i samo 68 protiv

Europski parlament
Izvor: Frederick FLORIN / AFP / Profimedia

Zastupnici Europskog parlamenta ponovno su pozvali na uvođenje sankcija lideru bosanskih Srba Miloradu Dodiku i svima koji podupiru secesionističke politike u najnovijoj rezoluciji o Bosni i Hercegovini, koja je izglasana u srijedu.

Eurozastupnici smatraju da Dodikovi postupci rade protiv europske perspektive BiH te ugrožavaju pristup financijskim sredstvima Unije za projekte u Republici Srpskoj.

'Podjele i secesionizam problem za put BiH prema EU'

"Podjele i secesionizam su najozbiljnije prepreke europskoj integraciji Bosne i Hercegovine", rekao je u utorak izvjestitelj Paulo Rangel.

Rangel je dodao da Komisija ne smije odblokirati sredstva Republici Srpskoj dok se ne okonča demokratsko nazadovanje i da Vijeće mora sankcijama kazniti Dodika i druge destabilizacijske aktere.

Republika Srpska zabranila provedbu Ustavnog suda BiH, Schmidt poništio te odluke

U najnovijem raspirivanju napetosti u BiH, Narodna skupština Republike Srpske u lipnju je na Dodikovu inicijativu usvojila zakon kojim je zabranila provedbu odluka Ustavnog suda BiH na teritoriju tog entiteta, a ranije i zakon kojim je zabranila objavljivanje odluka visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta u Službenom glasniku entiteta jer ne priznaju njegov mandat.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik
Izvor: Armin Durgut/PIXSELL/PIXSELL

Schmidt je odlukom od 1. srpnja poništio sporne zakone i nametnuo izmjene kaznenog zakona kojima je predviđena kazna do pet godina zatvora za osobe koje ugrožavaju ustavni poredak.

'Ruska destabilizacija Zapadnog Balkana'

Eurozastupnici u najnovijoj rezoluciji, koju su usvojili s 530 glasova za uz samo 68 protiv, ponovno pozivaju na "ciljane sankcije protiv destabilizirajućih političkih aktera u BiH, uključujući one koji ugrožavaju suverenost i teritorijalnu cjelovitost te zemlje, a posebno Milorada Dodika, kao i druge visoko pozicionirane dužnosnike Republike Srpske i dužnosnike trećih zemalja koji politički i materijalno podupiru secesionističke politike".

Također osuđuju "kontinuiranu rusku destabilizaciju Zapadnog Balkana" i sastanke visokih dužnosnika Republike Srpske s vodstvom Rusije.

Zovko: 'Zašto ne pokušati odvratiti Dodika od Rusije i vratiti ga Europi?'

Hrvatska eurozastupnica iz redova pučana (EPP) Željana Zovko sankcije, međutim, ne vidi kao rješenje.

"Zašto ne vratiti Dodika Europi? Zašto ga ne odvratiti od Rusije?", rekla je Hini Zovko, članica Odbora Europskog parlamenta za vanjske poslove i potpredsjednica Europske pučke stranke (EPP).

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko
Izvor: Igor Kralj/PIXSELL/PIXSELL

"Ako on stvarno ide za tim da će ugroziti mir - smjena da, ali ne vidim nikoga drugoga tko će doći i učiniti pozitivniju stvar ukoliko ne dođe do obrata i pravde za sve", dodala je Zovko.

Picula: 'Treba tražiti i Dodikovu smjenu'

Hrvatski eurozastupnik, socijaldemokrat Tonino Picula pozvao je, pak, u raspravi u utorak EU na dosljednost na Zapadnom Balkanu, nakon što je na nemire na sjevernom Kosovu odgovorila privremenim sankcijama toj zemlji, a isto odbija učiniti protiv Dodika.

Tonino Picula: U fokusu mi je i dalje vanjska i sigurnosna politika te energetska tranzicija, ali i maritimne politike
Izvor: Alexis HAULOT/© European Union 2019 - Source : EP

"Što se treba dogoditi da istu dosljednost Komisija i EEAS pokažu prema Miloradu Dodiku koji ne samo da u svojoj političkoj karijeri bilježi poneki incident, nego je primjer dosljedne rušilačke politike", rekao je Hini Picula, član Izaslanstva za odnose s BiH.

Dodao je da, uz 14 uvjeta koje BiH treba ispuniti kako bi se približila vratima Unije, treba dodati i Dodikovu smjenu.

Eurozastupnici: 'BiH nije provela presude Europskog suda za ljudska prava'

Ruska invazija na Ukrajinu obnovila je europsku politiku proširenja, a Bosna i Hercegovina dobila status kandidata za članstvo u Uniji u prosincu 2022. godine. 

Proces europske integracije Bosne i Hercegovine ubrzat će se kad se Hrvatima osigura jednakopravnost u susjednoj zemlji, smatra Zovko, članica Izaslanstva za odnose s BiH.

"Provedba svih odluka Ustavnog suda BiH, donošenje izbornog zakona, jedna sigurnost da svaki narod i svi građani imaju udio u podjeli vlasti", rekla je Zovko.

Eurozastupnici su u izvješću izrazili "žaljenje zbog neuspjeha političkih aktera da Ustav i izborni okvir usklade s Europskom konvencijom o ljudskim pravima jer nisu proveli presude Europskog suda za ljudska prava (u slučajevima Sejdić-Finci, Zornić, Pilav i Šlaku) te zbog toga što presude Ustavnog suda BiH još uvijek nisu provedene, čime se ometa jednakost političkih prava svih građana".