Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković smatra da je međunarodna zajednica i dalje oprezna s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom jer ga 'pokušava urazumiti'
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ocijenio je kako još ima izgleda da se sadašnja politička kriza u toj zemlji smiri dogovorom i da se nakon toga nastavi s provedbom reformi, ali je upozorio kako sve ovisi o tome hoće li lider bosanskih Srba Milorad Dodik prestati proizvoditi sukobe.
"On (Dodik) još ima vremena da ovakav kakav je racionalizira svoje postupke", kazao je u intervjuu za FTV Konaković, koji je i čelnik stranke Narod i pravda (NiP), jedne od članica vladajuće koalicije u BiH.
Neće podržati imenovanje novog ministra financija BiH
Dan ranije, Naša stranka (NS), koja zajedno s NiP-om te sa SDP-om BiH čini bošnjačko-građanski blok unutar te koalicije u kojoj su i HDZ BiH te Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), najavila je kako zbog Dodikova ponašanja neće podržati imenovanje novog ministra financija BiH iz te stranke.
Zastupnik NS u Zastupničkom domu parlamenta BiH Predrag Kojović kazao je kako su u toj stranci odlučili "podići ručnu kočnicu" u odnosu sa SNSD-om, što bi značilo da će koalicija biti blokirana sve dok ne prestanu Dodikovi napadi na ustavni poredak poput pokušaja podrivanja pozicije Ustavnog suda BiH.
Konaković nije pojasnio kako će se točno njegov NiP ponašati u ovoj situaciji kazavši kako je suradnja s SNSD-om svakodnevna, ali je potvrdio kako postoji i drugačija mogućnost.
'Ili ćemo se konačno dogovoriti ili ćemo se obračunati'
Sve je usporedio s utakmicom u kojoj onaj koji gubi pokušava ishoditi njen prekid.
"Ili ćemo se konačno obračunati ili ćemo se konačno dogovoriti", kazao je Konaković.
Istaknuo je da do novog susreta s Dodikom mora doći unatoč činjenici da je posljednji, održan prošlog tjedna u Konjicu, zamalo završio tučnjavom, a verbalnih sukoba tom prigodom nije nedostajalo. Jedno što nije prihvatljivo, istaknuo je šef bosanskohercegovačke diplomacije, je "zamrznuti konflikt", odnosno privremeno smirivanje sukoba koji bi onda brzo ponovo eskalirali nekim drugim povodom.
Kazneni progon Dodika jedna od opcija
Visoki predstavnik Christian Schmidt prošlog je tjedna poništio zakone kojima je parlament Republike Srpske pokušao ograničiti njegovo djelovanje kao i zabraniti provedbu presuda Ustavnog suda BiH, a nametnuo je i izmjene Kaznenog zakona koje otvaraju mogućnost kaznenog progona dužnosnika odgovornih za protuustavno ponašanje.
Kazneni progon Dodika jedna je od opcija koje su sada otvorene dok lokalni mediji nagađaju o tome je li međunarodna zajednica spremna i za drastičnije mjere poput njegove smjene s pozicije predsjednika Republike Srpske.
Velika Britanija najavljuje 'dodatne korake' u zaštiti mira u BiH
Konaković smatra kako je međunarodna zajednica još uvijek oprezna s Dodikom, uz procjenu kako ga se na taj način zapravo pokušava urazumiti, a ukoliko se u tome ne uspije slijedi konačni obračun s njim.
Odlučnije korake kojima bi se suzbilo Dodikovo ponašanje zagovaraju SAD i Velika Britanija, a britanski premijer Rishi Sunak u utorak je tijekom susreta s članom Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem u Londonu potvrdio kako njegova vlada planira poduzeti "dodatne korake" u zaštiti mira i sigurnosti u BiH, uključujući mogućnost jačeg sudjelovanja u misiji Althea odnosno u sastavu EUFOR-a u BiH.
Na tu je najavu na društvenim mrežama odmah reagirao Dodik optužujući Veliku Britaniju da "već 30 godina podriva suverenitet BiH".