Politika

I DALJE BEZ RJEŠENJA ZA SPOR OKO ČERKEZOVCA: Plenković kaže da odlagalište ne šteti, Košarac nije zadovoljan odgovorom

Autor Hina

Neposredno nakon završetak zajedničke sjednice vlada Hrvatske i BiH, ministar vanjske trgovine BiH Staša Košarac poručio je kako nije zadovoljan stavom hrvatske Vlade te je poručio da će tražiti pomoć EU

Čerkezovac, predvišeno buduće odlagalište nuklearnog otpada na Trgovskoj gori
Izvor: Dejan Rakita/PIXSELL/PIXSELL

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac kazao je u utorak kako je nezadovoljan stajalištem hrvatske Vlade u vezi s planovima za gradnju odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

Neposredno nakon što je završena zajednička sjednica hrvatske Vlade i Vijeća ministara BiH u Zagrebu, na kojoj je i sam sudjelovao, Košarac je za televiziju Republike Srpske RTRS izjavio kako je nezadovoljan i zabrinut ishodom rasprave o Trgovskoj gori.

Već godinama predvodi kampanju protiv gradnje odlagališta na Trgovskoj gori

"Јa nisam prihvatio njihove zaključke, oni nisu prihvatili zahtjeve koji su utvrđeni na sjednici Vijeća ministara, tako da mogu kazati kako ne postoji spremnost hrvatske strane da argumentirano govorimo i pokušamo naći najbolje rješenje, odnosno da Hrvatska prihvati 'treću lokaciju' odlaganja otpada", kazao je Košarac, koji slovi za bliskog suradnika čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika.

Košarac već godinama predvodi kampanju protiv gradnje odlagališta na Trgovskoj gori i tvrdi kako to zbog onečišćenja tla prijeti opstanku oko 250.000 ljudi s obje strane međudržavne granice. 

Tvrdi da ima potporu Slovenije i Mađarske

Sada je najavio kako neće odustati od zahtjeva da Hrvatska ne gradi odlagalište u bivšoj vojarni Čerkezovac te tvrdi kako za to ima i potporu nekih država unutar Europske unije.

"Imamo potporu Slovenije i Mađarske, a tražit ćemo i potporu drugih zemalja članica EU. Podsjećam da Slovenija ima kapacitet za smještanje otpada", kazao je Košarac koji je problem gradnje odlagališta na Trgovskoj gori proglasio najvažnijim u međudržavnim odnosima Hrvatske i BiH.

Plenković kaže da je zračenje manje od onog na letu iz Europe u Ameriku

Hrvatski premijer Andrej Plenković potvrdio je nakon zajedničke sjednice dviju vlada kako oko pitanja Trgovske gore nema suglasnosti, ali je istaknuo kako Hrvatska ni na koji način neće ugroziti život i zdravlje ni svojih niti stanovnika BiH time što će graditi odlagalište u općini Dvor.

Pojašnjavao je da je riječ o nenaseljenom području u kojemu je moguće izgraditi potpuno sigurno odlagalište u koje bi se smještao samo nisko i srednje radioaktivni otpad.

Dodao je da će Hrvatska primijeniti najviše sigurnosne standarde pri izgradnji odlagališta radioaktivnog otpada blizu granice s Bosnom i Hercegovinom te je poručio da Hrvatska "nema nikakav interes da ugrozi svoje stanovnike, a kamoli nama prijateljske, susjedne zemlje".

"Kad bi netko stajao 365 dana, 24 sata ispred zida tog odlagališta, ne bi primio nikakvo zračenje. Ono bi bilo znatno manje od bilo kakvog zračenja za vrijeme leta iz Europe u Ameriku", poručio je Plenković.

Poručio je kako odluku o odlagalištu Hrvatska donosi autonomno. 

Žele spojiti BiH na plinovod prema Hrvatskoj

Ministri dviju vlada raspravili su na zajedničkoj sjednici više od 32 točke, mahom vezane uz europski put BiH i infrastrukturne projekte koji se odnose uglavnom na mostove i prometnice.

Inače, i Plenković i bosanskohercegovačka premijerka Borjana Krišto izdvojili su važnost projekta izgradnje plinovoda "Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske“ i izrazili nadu u njegovu brzu realizaciju.

Uz to, oboje su izrazili spremnost za pronalazak rješenja svih otvorenih pitanja dviju zemalja.