Politika

MJERE EUROPSKOG PARLAMENTA ZA TRANSPARENTNOST PLAĆA: Smanjiti razlike u plaćama muškaraca i žena ispod pet posto

Žene u EU-u zarađuju u prosjeku 13 posto manje od muškaraca na istim poslovima, u Hrvatskoj 11,1 posto. Nakon usvajanja novih mjera poduzeća će morati poduzeti mjere ako je razlika u plaći na temelju spola viša od 5 posto

Poslovno okruženje
Izvor: Pixabay


Poduzeća u Europskoj uniji morat će otkriti informacije koje će zaposlenicima olakšati da usporede plaće i razotkriju razlike u plaći na temelju spola, nalaže nova europska direktiva koja je danas usvojena u Europskom parlamentu.

Time prestaje razdoblje tajnosti plaća jer će radnici imati pravo na informacije o plaći za svoju kategoriju radnog mjesta, a posldoavce koji ne poštuju pravila čekaju sankcije i financijske kazne.

U skladu s novom direktivom, koju je Parlament usvojio sa 427 glasova za, 79 protiv i 76 suzdržanih, platne strukture za usporedbu plaća morat će se temeljiti na rodno neutralnim mjerilima i uključivati rodno neutralne sustave ocjenjivanja i klasifikacije radnih mjesta.

Pravo na odštetu zbog diskriminacije na temelju spola

Oglasi za slobodna radna mjesta i nazivi radnih mjesta morat će biti rodno neutralni, a proces zapošljavanja vođen na nediskriminirajući način.

Ako izvješće o plaćama pokaže razliku među spolovima od najmanje pet posto, poslodavci će morati u suradnji s predstavnicima radnika provesti zajedničku procjenu plaća. Države članice morat će uspostaviti učinkovite, razmjerne i odvraćajuće sankcije, uključujući financijske kazne, za poslodavce koji krše pravila. Radnici koji su pretrpjeli štetu zbog takvog prekršaja imat će pravo tražiti odštetu.

Uz to, područjem primjene nove direktive po prvi su put obuhvaćeni intersekcijska diskriminacija i prava nebinarnih osoba.
”Moj je prioritet bio radnicima osigurati najuključivije i najučinkovitije mjere za transparentnost plaća. Ne samo da konačno imamo obvezujuće mjere za rješavanje razlike u plaći na temelju spola, nego su i svi građani Unije prepoznati i zaštićeni od diskriminacije u pogledu plaće“, rekla je jedna od izvjestiteljica EP i članica Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost, Samira Rafaela (Renew Europe, Nizozemska).

Jednake plaće za jednakovrijedan rad

Dodala je da ”nebinarne osobe imaju jednaka prava na informacije kao i muškarci i žene“ te naglasila da se ”ponosi se time da su ovom direktivom po prvi put u europskom zakonodavstvu definirali intersekcijsku diskriminaciju i naveli je kao otežavajuću okolnost pri određivanju kazni.”

”Ova direktiva jasno i glasno kaže da u Europskoj uniji ne prihvaćamo nikakvu diskriminaciju u pogledu plaća na temelju spola“, istaknula je druga izvjestiteljica, članica Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja Kira Marie Peter-Hansen (Zeleni/ESS, Danska).

”Kroz povijest rad žena je podcjenjivan i potplaćen, a ovom direktivom poduzeli smo važan korak za osiguravanje jednake plaće za jednakovrijedan rad. Ponosim se činjenicom da je Parlament uspio proširiti područje primjene, ojačati ulogu socijalnih partnera i osigurati čvrsta individualna i kolektivna prava”, smatra Peter-Hansen.

Zabrana tajnosti plaća

Novim pravilima propisano je da radnici i njihovi predstavnici imaju pravo dobiti jasne i potpune informacije o pojedinačnim i prosječnim plaćama raščlanjene po spolu. Tajnost plaća bit će zabranjena te se radnicima neće moći ugovornim odredbama zabraniti da otkriju svoju plaću ili da traže informacije o svojoj i drugim kategorijama plaća.

U pitanjima povezanima s plaćama teret dokazivanja premješta se s radnika na poslodavca. Ako radnik smatra da načelo jednake plaće nije primijenjeno te predmet uputi sudu, nacionalno zakonodavstvo trebalo bi obvezivati poslodavca da dokaže da nije bilo diskriminacije.

Vijeće Europske unije najprije mora službeno odobriti dogovor, nakon čega će tekst biti objavljen u Službenom listu Europske unije. Stupit će na snagu dvadeset dana nakon objave.

U Hrvatskoj razlika u plaćama ispod prosjeka EU

Načelo jednake plaće utvrđeno je u članku 157. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Međutim, razlika u plaći na temelju spola i dalje postoji u Europskoj uniji te iznosi otprilike 13 posto, uz znatne razlike između država članica, a tijekom prošlog desetljeća tek se neznatno smanjila.

Prema podacima Eurostata iz 2021. godine, u Hrvatskoj razlika u plaćama između muškaraca i žena na istom radnom mjestu iznosi 11,1 posto što je nešto ispod prosjeka Unije. Pri tome su razlike izraženije u privatnom sektoru, gdje iznose 13,9 posto, dok je u javnom sektoru razlika 10,7 posto.