Politika

POLICIJA NASRNULA NA PROSVJEDNIKE U TBILISIJU: Brojni Gruzijci prosvjeduju protiv vladinog zakona o 'stranim agentima'

Autori Hina A. M.

U Europskoj komisiji kažu da je prijedlog zakona nespojiv s europskim vrijednostima

Prosvjed u Tbilisiju zbog predloženog zakona o 'stranim agentima'
Izvor: AFP / AFP / Profimedia

Policija u Gruziji u srijedu je suzavcem nasrnula na prosvjednike ispred parlamenta te bivše sovjetske republike, protivnike predloženog zakona o "stranim agentima" za koji je Bruxelles poručio da je "nespojiv" s vrijednostima Europske unije. 

Policija za suzbijanje nereda privodila je na aveniji Rustaveli, glavnoj arteriji koja prolazi središtem Tbilisija.

Sukob policije i prosvjednika

Ranije se policija sukobila s prosvjednicima koji su je gađali kamenjem i Molotovljevim koktelima.

Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je da u "iznimno nasilničkom prosvjedu" ima ozlijeđenih na obje strane te da će policija odgovoriti na kršenje zakona. 

Prema posljednjim informacijama, uhićeno je 66 ljudi.

Žele da se sve organizacije koje primaju više od 20 posto sredstava izvana registriraju kao 'strani agenti'

Prosvjedi u Tbilisiju izbili su u utorak navečer pošto je parlament dao svoju početnu potporu nacrtu zakona o "stranim agentima" za koji kritičari kažu da je korak prema autoritarizmu te bi također mogao ugroziti napore Gruzije u pridruživanju EU.

Zakon, koji podržava vladajuća stranka Gruzijski san, zahtijevao bi od svih organizacija koje primaju više od 20 posto svojih sredstava iz inozemstva da se registriraju kao "strani agenti" ili bi se suočile sa znatnim novčanim kaznama. 

Kritičari su rekli da to podsjeća na zakon iz 2012. u Rusiji koji se od tada koristi za gušenje neistomišljenika.

Bruxelles kritizira predloženi zakon

Govoreći u Berlinu ranije u utorak, gruzijski premijer Giorgi Garibašvili ponovno je potvrdio da podržava zakon i da predložene odredbe o stranim agentima zadovoljavaju "europske i globalne standarde", no šef europske diplomacije Josep Borrell kritički je govorio o "vrlo lošem razvoju događaja za zemlju". 

"Taj zakon nespojiv je s vrijednostima i standardima Europske unije. Protivan je objavljenom cilju Gruzije da pristupi Europskoj uniji, a za što se izjasnila velika većina gruzijskih građana", rekao je Borrell.

"Bude li taj zakon konačno prihvaćen imat će teške posljedice na naše odnose", upozorio je šef europske diplomacije u utorak navečer.

Predsjednica Gruzije podržala protivnike zakona koji predlaže vlada u Tbilisiju

Vladajuća stranka, koja kaže da želi pridruživanje Gruzije EU, optužila je kritičare zakona da se protive Gruzijskoj pravoslavnoj crkvi, jednoj od najuglednijih i najutjecajnijih institucija u zemlji. U ponedjeljak je saslušanje odbora o zakonu završilo fizičkom tučnjavom u parlamentu.

Više od 60 organizacija civilnog društva i medijskih kuća reklo je da se neće pridržavati prijedloga zakona ako bude potpisan.

Gruzijska predsjednica Salome Zourabišvili, koja želi staviti veto na zakon ako joj se nađe na stolu, rekla je da je na strani prosvjednika. 

"Vi predstavljate slobodnu Gruziju, Gruziju koja svoju budućnost vidi na Zapadu i nikome neće dopustiti da vam tu budućnost oduzme", rekla je u obraćanju snimljenom u Sjedinjenim Državama, gdje boravi u službenom posjetu.

"Nikome ne treba ovaj zakon. Svi koji su glasali za ovaj zakon prekršili su ustav", rekla je.

Parlament, međutim, može nadjačati njezin veto.

Gruzija lani zatražila ulazak u EU, još nema status kandidata

Gruzija je prošle godine, u jeku ruskog napada na Ukrajinu, podnijela zahtjev za pristupanjem EU. No, za razliku od Ukrajine i Moldavije, Bruxelles Gruziji nije odobrio status kandidata, već je poručio da će ga ta zakavkaska država dobiti kada ispuni uvjete. Unatoč tome, čelnici Unije kazali su kako i Gruzija ima perspektivu članstva u EU, što znači da je se u ovom trenutku može smatrati potencijalnim kandidatom, što je status koji još ima samo Kosovo.

Osim u EU, Gruzija želi i u NATO, no ni u tom vojnopolitičkom bloku još nema status kandidata, već samo "partnerske države".

Rusko-gruzijski rat 2008. godine

Rusija je 2008. godine napala Gruziju. U kratkotrajnom rusko-gruzijskom ratu ruske su snage zauzele odcijepljene gruzijske regije Abhaziju i Južnu Osetiju, koje su proglasile neovisnost.

Rusija i još neke zemlje priznale su neovisnost tih dviju gruzijskih regija, dok Gruzija prekida diplomatske odnose sa zemljama koje priznaju Abhaziju i Južnu Osetiju.

Nakon rata s Rusijom, Gruzija je istupila iz Zajednice neovisnih država (ZND), saveza bivših sovjetskih republika na čelu s Rusijom.