Nakon prognoza po kojima će nova njemačka stranka BSW postati najzastupljenija njemačka lijeva opcija u Europskom parlamentu nakon lipanjskih izbora, njena čelnica Sahra Wagenknecht najavljuje osnivanje i nove političke skupine.
Prema najnovijim prognozama, stranka nazvana po svojoj čelnici Savez Sahre Wagenknecht (BSW) na dobrom je putu da osvoji sedam zastupničkih mjesta od ukupno 96 njemačkih zastupnika u Europskom parlamentu, što znači da bi mogla proći bolje od svih drugih njemačkih ljevičarskih stranaka, uključujući i ekstremno lijevu Die Linke, iz koje su prije četiri mjeseca Wagenknecht i njeni sljedbenici otišli.
Nejasno je kakva će biti njena buduća savezništva na europskoj razini, budući da lijevo-desna ideologija njezine stranke, koju ona opisuje kao "ljevičarsko-konzervativnu," sadrži elemente svih postojećih skupina u Europskom parlamentu.
Četiri mjeseca prije izbora, Wagenknecht je u utorak natuknula da razmišlja o formiranju novog parlamentarnog kluba, i potvrdila po prvi put da njezina stranka vodi razgovore sa sebi sličnim ljevičarskim strankama iz cijele Europe.
"Razgovori i razmatranja doista su u tijeku," rekla je Wagenknecht novinarima na pitanje hoće li se priključiti skupini Ljevice u Europskom parlamentu, koja bi time ujedinila sve eurozastupnike lijevo od Zelenih.
"Morat ćemo vidjeti hoćemo li formirati novi klub u Europskom parlamentu," kaže Wagenknecht, priznavši da su uvjeti za osnivanje nove skupine u Europskom parlamentu "vrlo visoki."
Po postojećim pravilima, za osnivanje novog kluba zastupnika potrebno je najmanje 23 eurozastupnika iz najmanje sedam država članica.
Kada su u pitanju potencijalni saveznici u drugim državama, Wagenknecht je potvrdila da je u kontaktu s francuskom strankom La France Insoumise (LFI) i s sa skandinavskim ljevičarskim strankama.
Ipak, anonimni izvor iz danske ljevice na kojeg s poziva Euractiv navodno je zanijekao da postoje bilo kakvi razgovori o formiranju novog kluba, ili bilo kakvi planovi o suradnji s BSW-om.
Problemi za Ljevicu
Kad bi Wagenknecht krenula u formiranje novog kluba, to bi mogao biti veliki problem za skupinu Ljevice, budući da jednostavno neće biti dovoljno eurozastupnika da bi se mogle na životu održati dvije odvojene lijeve frakcije.
"Ne bih se baš kladila da će sadašnje skupina Ljevice postojati nakon izbora," rekla je Wagenknecht, što je ranije rekao i nositelj njene stranačke liste za europske izbore Fabio De Masi.
Kad bi se BSW priključio Ljevici, klub bi se proširio na 44 eurozastupnika, što znači da bi bili po veličini odmah iza Zelenih, za koje se projicira da bi mogli imati njih ukupno 48.
"U koančnici će se o tome odlučivati tek nakon izbora, jer tek tada ćemo znati kakvo je stanje stvari," dodaje Wagenknecht.
Pitanje se smatra osjetljivim u Njemačkoj, budući da odnosi između Wagenknecht i njezine bivše stranke Die Linke - koja trenutno drži jedno od dva presjedavajuća mjesta u Ljevici - i dalje ostaju napeti.
Iako je ostavila otvorena vrata za pridruživanje Ljevici, u kojoj je i njena bivša stranka, Wagenknecht je jasno dala do znanja da se ne slaže s nekim od njihovih članova, posebice kad se radi o pitanju migracija.
Ta tema je u više navrata dovela do sukoba između Wagenknecht i Die Linkea, budući da ona zastupa žešće suzbijanje migracija, sa čime se ne slažu njeni bivši kolege.
"Pitanje europske parlamentarne suradnje s BSW-om trenutno nije relevantno za Die Linke," piše u nepotpisanom priopćenju iz Die Linke za Euractiv, u kojem dodaju i da BSW nije zastupljen u Europskom parlamentu niti je zasad formalno izrazio želju da bude uključen u lijevu skupinu.
"Eventualne podjele ili raspad europske Ljevice nije na dnevnom redu, niti je tema naših razgovora... Izjave gospođe Wagenknecht više su slogani za predizbornu kampanju nego nešto sadržajno."
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Germany’s rebel Wagenknecht plots new left-wing group in EU Parliament)