Ideja "mini Schengena" između Bugarske, Rumunjske i Bugarske bilo bi protivno zakonima EU, a njihove vlade to neće raditi, izjavio je u četvrtak bugarski premijer Nikolaj Denkov, komentirajući prijedlog iz eurozastupnika skupine Renew.

Denkov je pojasnio kako će Bugarska težiti članstvu u Schengenu u skladu sa službenom procedurom.
Spomenuo je da bugarsku vladu podržava Njemačka i dodao kako Sofija želi potporu Berlina u ostvarivanju punopravnog članstva u Schengenu i eurozoni do konca ove godine, te da zato ne želi uspostavu odvojene bezgranične zone s Rumunjskom i Grčkom.
"Takvo uklanjanje granica [između tri države] bilo bi u suprotnosti sa zakonima EU. Čujem kako postoje takvi prijedlozi, ali o njima ne razgovaraju politička vodstva triju zemalja," kazao je Denkov uoči summita EU u Brusselsu u četvrtak.
Zastupnici Europskog parlamenta iz liberalne skupine Renew Europe predložili su u ponedjeljak formiranje "neslužbenog mini-Schengena" između Grčke, Rumunjske i Bugarske, koji bi mogao započeti s radom u ljeto 2024. godine. Cilj im je bio, kako su naveli, olakšavanje prometa između te tri balkanske zemlje.
Inicijativu su pokrenuli bugarski zastupnik Daniel Laurer i rumunjski zastupnici Dacian Cioloș i Vlad Gheorghe, kao i grčki zastupnik Giorgos Kyrtsos. Inicijativu je bila podržala i bugarska stranka PP kojoj pripada i Denkov.
Ta stranka je partnerica kluba Renew Europe, iako službeno nije članica.
Rumunjski zastupnik u EP Vlad Gheorghe izjavio je za Euractiv kako su Bugarska i Rumunjska već "djelomično u Schengenu," što ideju o mini-Schengenu na Balkanu čini "prilično realnom."
Rekao je i kako su zastupnici EP primili "neslužbeno, vrlo pozitivne" signale od grčke vlade kako će poduprijeti inicijativu.
Od 31. ožujka, Bugarska i Rumunjska i službeno će postati djelomične članice šengenskog područja, ali samo za morski i zračni promet. Grčka je već dugo članica Schengena, ali ne dijeli kopnenu granicu sa nijednom drugom šengenskom zemljom.
Samo se zasad Austrija protivi uključenju Bugarske i Rumunjske u Schengen, a desničarska vlada u Beču tvrdi kako šengenski sporazum "ne funkcionira" zbog velikog priljeva migranata.
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Bulgaria, Romania, Greece ‘mini Schengen’ would be illegal, says Denkov)