Ulaskom u OECD, Hrvatska će dovršiti svoje međunarodno pozicioniranje i dokazati da je prošla duboku transformaciju, tvrdi ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman
Hrvatska će članstvom u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) dovršiti međunarodno pozicioniranje i dokazati da je prošla kroz duboku društveno-političku transformaciju, rekao je u ponedjeljak šef diplomacije Gordan Grlić Radman na panelu Europskog parlamenta o desetljeću hrvatskog članstva u Europskoj uniji.
Grlić Radman je na skupu "Desetljeće zasluženih prilika i izazovi koji dolaze” govorio kako je Hrvatska "itekako zaslužila i ispunila” niz prilika koje nudi EU te da se može pohvaliti rezultatima.
'Hrvatskoj preostaje još samo članstvo u OECD-u'
Hrvatski BDP je zahvaljujući europskim fondovima danas veći za pet posto te je dosegao 73 posto prosjeka EU, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova.
Sada joj preostaje samo članstvo u OECD-u koji okuplja 38 "najrazvijenijih država svijeta”.
Time će Hrvatska "dovršiti pozicioniranje na međunarodnoj sceni” i "dokazati kako je prošla kroz duboku društveno-političku i gospodarsku transformaciju”.
'Prepoznali su nas kao najveće zagovornike europskog puta jugoistočne Europe'
Pregovori o hrvatskom članstvu su u tijeku, Grlić Radman je ranije rekao da ona u njima stoji "jako dobro”, a u ponedjeljak ponovio prognozu da će članica postati 2026. godine.
Ministar je rekao kako je Hrvatska u EU unijela svoja "znanja, ljudske potencijale i svoj specifičan srednjoeuropski i mediteranski identitet, kao i snažne veze s jugoistočnom Europom”.
Hrvatska je prepoznata kao najveći zagovornik europskog puta te regije, a zbog LNG terminala prepoznata i kao regionalno energetsko čvorište, nastavio je ministar, pa naglasio kako hrvatsko gospodarstvo raste 11 kvartala zaredom i da je u trećem ove godine imala najveći rast među državama članicama.
"Ključno je iznova podsjećati na važnost i vrijednost članstva u EU”, koja je "zajednica i projekt mira, vladavine prava i demokratskih vrijednosti”, rekao je šef diplomacije.
"Prednosti članstva treba još češće i kvalitetnije komunicirati, a o zajedničkim izazovima iskreno razgovarati te tražiti rješenja”, zaključio je Grlić Radman u uvodu konferencije.