Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg nastoji skinuti tursku blokadu ulasku Švedske u Sjevernoatlantski savez
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg sazvao je za ponedjeljak u Vilniusu, uoči summita NATO-a, sastanak turskog i švedskog čelnika kako bi se još jednom pokušala skinuti turska blokada nad članstvom Švedske u Sjevernoatlantskom savezu.
Stoltenberg je sazvao sastanak turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i švedskog premijera Ulfa Kristerssona dan prije dvodnevnog sastanka na vrhu NATO-a kojim savez želi pokazati jedinstvo pred ruskom invazijom na Ukrajinu.
Stoltenberg uvjeren da je ulazak Švedske u NATO vrlo blizu
Glavni tajnik je prošli tjedan rekao da je priključenje Švedske NATO-u blizu.
"Ono što je važno je da sljedećeg tjedna imamo pozitivan ishod", rekao je novinarima nakon sastanka s predstavnicima Turske i Švedske u četvrtak.
Švedska i Finska podnijele su zahtjev za članstvo u NATO-u prošle godine, napuštajući politiku vojne neutralnosti koja je trajala desetljećima.
U planu susret Erdogana i Bidena u Vilniusu
Zahtjev za članstvo u savezu moraju odobriti sve članice NATO-a. I dok je Finska dobila zeleno svjetlo u travnju, Turska i Mađarska tek trebaju odobriti ulazak Švedske. Budimpešta je rekla da će to učiniti kada isto napravi Turska.
Erdogan bi se u Vilniusu na marginama summita trebao sastati s Joeom Bidenom gdje se očekuje da će američki predsjednik pokušati još jednom uvjeriti turskog kolegu da odobri švedsko članstvo.
Sukob Ankare i Stockholma oko kurdskih militanata
Turski predsjednik kaže da Švedska skriva članove militantnih skupina, uglavnom pristaše Kurdistanske radničke stranke (PKK), koje optužuje za organiziranje prosvjeda i financiranje terorističkih skupina.
Švedska je priopćila da je ispunila zahtjeve dogovorene u pregovorima s Turskom, uključujući uvođenje novog zakona kojim se članstvo u terorističkoj organizaciji smatra ilegalnim.
Ključ rješenja tursko-švedskog spora u Washingtonu?
Erdogan je u petak obećao da će donijeti "najbolju odluku, kakva god ona bila", čime je zapravo rekao da su sve opcije još uvijek na stolu.
Ključ bi međutim mogao biti na Washingtonu: analitičari ocjenjuju da je tursko zeleno svjetlo Švedskoj uvjetovano dostavom američkih borbenih zrakoplova F-16 Ankari, što Turska niječe.