Nakon ulaska u NATO, EU, Schengen i eurozonu, članstvo u OECD-u još je jedini neostvareni vanjskopolitički cilj Zagreba
Hrvatski proces pristupanja Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) ide brže od očekivanog, ocijenio je u srijedu ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
Hrvatski proces pristupanja ide "brže od planiranog, brže od očekivanog", rekao je Grlić Radman nakon sastanka Vijeća OECD-a u Parizu.
'Hrvatska prednjači među kandidatima za OECD'
Ministar je rekao da Hrvatska "prednjači" među još pet zemalja koje sudjeluju u tom procesu. Osim Hrvatske, članstvo u organizaciji traže i Argentina, Brazil, Bugarska, Peru i Rumunjska.
Grlić Radman je rekao kako je Hrvatska i prije roka odgovorila na upitnike 25 odbora OECD-a.
"Bitno je da se usvoje zakoni, politike i prakse OECD-a kao jedne doista uzorne organizacije, što će biti na dobrobit hrvatskih građana", rekao je ministar, naglasivši da je članstvom u EU to zakonodavstvo već dijelom usklađeno.
Izvan OECD-a samo pet članica Europske unije
Članice OECD-a su gotovo sve države Europske unije, s izuzetkom Hrvatske, Bugarske, Rumunjske, Malte i Cipra.
Članice su i Švicarska, Island, SAD, Australija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Japan, Južna Koreja, Izrael, Turska, Čile, Kolumbija, Meksiko i Kostarika.
OECD je nastao 1961. u sklopu Marshallovog plana s ciljem poticanja ekonomskog razvoja, a danas ima 38 članica. Elitni je to klub u kojem su većinom najbogatije zemlje svijeta, a Hrvatskoj je jedina važnija međunarodna organizacija kojoj još nije članica.