Bruxelles se ne treba odvajati od Pekinga, nego smanjiti rizik od ovisnosti o Kini, Bruxelles mora osigurati diplomatsku stabilnost i otvorene komunikacijske linije s Pekingom
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen upozorila je u četvrtak u Bruxellesu Kinu da će njezin pristup prema ruskoj agresiji na Ukrajinu uvelike odrediti odnose između Pekinga i Europske unije.
“Način na koji će se Kina odnositi prema ratu (ruskog predsjednika Vladimira) Putina bit će odlučujući faktor za daljnje odnose između EU i Kine”, rekla je von der Leyen govoreći na tribini europskog think-tanka, Centra za europske politike.
Cijeli govor bio je posvećen Kini kamo će predsjednica Komisije sljedeći tjedan otputovati zajedno s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom.
Kina želi promijeniti svjetski poredak
Von der Leyen kaže da Kina ima odgovornost čuvati načela i vrijednosti iz Povelje UN-a i igrati konstruktivnu ulogu u promicanju pravednog mira.
“Taj mir može biti pravedan samo ako se temelji na održavanju suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Ukrajine. Ukrajina će definirati uvjete pravednog mira, koji zahtijeva povlačenje invazijskih trupa. Svaki mirovni plan koji bi zapravo učvrstio ruska osvajanja jednostavno nije održiv plan”, rekla je von der Leyen.
Smatra da Kina posljednjih godina sve jasnije pokazuje da želi promijeniti svjetski poredak u kojem će ona imati središnju ulogu, da koristi svoju ekonomsku moć i stvara ovisnost manjih zemalja kako bi osigurala da od njih dobije ono što želi.
Kina je zatvorila stranicu razdoblja reformi i otvaranja te otvorila stranicu sigurnosti i kontrole, rekla je Von der Leyen te kazala da Kina želi biti manje ovisna o svijetu, a svijet učiniti ovisnijim o Kini.
Peking iskorištava slabosti Putina i podredio je Moskvu
“To smo vidjeli ovoga mjeseca kada je (kineski predsjednik) Xi (Jinping) ponovio svoje obećanje da će kinesku vojsku učiniti 'velikim čeličnim zidom koji učinkovito štiti nacionalni suverenitet, sigurnost i razvojne interese'”, rekla je von der Leyen.
Osvrnula se na prošlotjedni posjet kineskog predsjednika Xija Moskvi tijekom kojeg je umjesto osude ruske agresije na Ukrajinu govorio o “bezgraničnom prijateljstvu” s Rusijom.
Taj posjet pokazao je promjenu u odnosu snaga između Kine i Rusije, rekla je. Kina iskorištava Putinovu slabost i Rusija je sada podređena Kini, ocijenila je predsjednica EK-a.
EU se ne treba se odvajati od Kine, nego smanjiti rizik od ovisnosti o Kini jer su odnosi s njom, s obzirom na njezinu gospodarsku snagu i globalni utjecaj, ključno važni za gospodarski prosperitet i sigurnosti Unije, rekla je Von der Leyen te naglasila da Bruxelles mora osigurati diplomatsku stabilnost i otvorene komunikacijske linije s Pekingom.
“Vjerujem da nije održivo – niti je u interesu Europe – odvojiti se od Kine. Naši odnosi nisu crni ili bijeli – a naš odgovor ne može biti ni jedno ni drugo. Zbog toga se moramo usredotočiti na smanjenje rizika – ne na razdvajanje”, rekla je.
Polazna točka u tom pristupu treba biti jasno definiranje rizika, priznati da su se kineske ekonomske i sigurnosne ambicije promijenile i kritički razmotriti otpornost i ovisnost Europe, naročito u području industrije i obrane, kaže predsjednica Komisije.
Odnosi s Kinom ključni za gospodarski prosperitet i sigurnost EU
Odnos EU i Kine je ocijenila ”jednim od najsloženijih i najvažnijih”. ”Način na koji ćemo njime upravljati bit će odlučujući faktor za naš budući gospodarski prosperitet i nacionalnu sigurnost. Naša priča o našem odnosu s Kinom nije u potpunosti napisana”, naglasila je.
”Moramo pokazati da naš sustav i vrijednosti donose prosperitet i sigurnost. I uvijek biti spremni razgovarati i raditi s onima koji svijet vide drugačije”, dodala je.
Podsjetila je da je Komisija već donijela niz mjera kako bi zaštitila svoje sigurnosne interese i smanjila učinak kineskih distorzivnih ekonomskih mjera. Između ostalih navela je mjere, koje se tiču pete generacije mobilne tehnologije (5G), izravnih stranih investicija i kontrolu izvoza.
Najavila je da će Komisija ove godine predstaviti prijedlog mjera za kontrolu europskih ulaganja u određene osjetljive tehnologije koje bi mogle povećati vojne ili obavještajne sposobnosti sistemskog rivala.
Od 2019. godine Europska unija službeno smatra Kinu partnerom, gospodarskim konkurentom i sustavnim suparnikom.