Na popisu deset gradova u kojima je sjedište tvrtki koje su ostvarile najveću dobit u prošloj godini više nema Splita, pokazuju podaci Fine
Najveću dobit u Hrvatskoj i prošle su godine ostvarile tvrtke sa sjedištem u Zagrebu.
Na top 10 ljestvici gradova u kojima su sjedišta tvrtki koje su u 2022. ostvarile najveću dobit na drugo je mjesto izbio Zadar, koji je s tog mjesta istisnuo Split. Štoviše, Split, iako je drugi po veličini grad u zemlji i najveći na Jadranu, više nije ni na popisu 10 gradova s najprofitabilnijim tvrtkama u Hrvatskoj.
Pokazuju to podaci koje je nedavno objavila Fina, a koji rangiraju gradove po neto dobiti koju su u prošloj godini ostvarile tvrtke na njihovu području.
Neto dobit zagrebačkih tvrtki gotovo 40 posto ukupne dobiti tvrtki u Hrvatskoj
Prema tim podacima, ukupna je neto dobit svih tvrtki u Hrvatskoj u 2022. godini iznosila nešto manje od 46,9 milijardi kuna (oko 6,4 milijarde eura). Od toga, tvrtke čije je sjedište u nekom od 10 gradova s najvećom dobiti ostvarile su gotovo 60 posto ukupne neto dobiti poduzeća u Hrvatskoj. Riječ je o oko 28,1 milijardi kuna (3,7 milijardi eura).
Najveću neto dobit, 18,2 milijarde kuna (2,4 milijarde eura), ostvarile su tvrtke sa sjedištem u Zagrebu. To je gotovo 40 posto ukupne neto dobiti svih hrvatskih tvrtki i blizu dvije trećine ukupne neto dobiti ostvarene u 10 gradova s najvećom dobiti.
Takav udio Zagreba ne iznenađuje, budući da su na području metropole smještene najveće tvrtke u zemlji. U Zagrebu je, među ostalim, i sjedište najvećeg broja javnih poduzeća.
Veliki skok Zadra i Rijeke
Na drugo je mjesto lani izbio Zadar, koji je u 2021. godini zauzimao tek osmo mjesto na listi hrvatskih gradova po profitabilnosti tvrtki.
Ukupna neto dobit tvrtki registriranih u Zadru lani je iznosila više od 1,6 milijardi kuna (oko 22 milijuna eura).
I Rijeka je zabilježila rast na ljestvici. Sjedište Primorsko-goranske županije u 2021. godini bilo je četvrtom mjestu po visini dobiti tvrtki u Hrvatskoj, a u 2022. godini popela se na treće mjesto.
Ukupna neto dobit tvrtki iz Rijeke u 2021. godini iznosila je također 1,6 milijardi kuna (oko 210 milijuna eura).
I Poreč u uzletu
Na četvrto mjesto u prošloj godini izbio je Poreč, koji je u 2021. godini zauzimao tek sedmo mjesto.
Neto dobit koju su u 2022. ostvarile tvrtke sa sjedištem u tom istarskom gradu iznosila je oko 1,35 milijardi kuna (180 milijuna eura), pokazuju Finini podaci.
Snažan rast Velike Gorice
Peto mjesto na ljestvici najprofitabilnijih gradova u prošloj godini pripalo je Velikoj Gorici, koja je u 2021. bila na 10. mjestu. I u slučaju tog grada iz "zagrebačkog prstena" radi se o velikom skoku na ljestvici.
Ukupna neto dobit tvrtki registriranih na području Velike Gorice u 2022. je iznosila je oko 1,05 milijardi kuna (oko 140 milijuna eura).
Ukupna neto dobit veća od milijardu kuna još samo u Osijeku
Osijek je, pak, potonuo s trećeg mjesta, koje je držao u 2021. godini, na šesto mjesto u 2022. godini.
Ukupna neto dobit tvrtki registriranih u najvećem slavonskom gradu lani je iznosila oko 1,04 milijardi kuna (nešto manje od 140 milijuna eura).
Tu i prestaje popis gradova u kojima su tvrtke u prošloj godini ostvarile ukupnu neto dobit veću od milijardu kuna (nešto više od 130 milijuna eura).
Uspon Dubrovnika
Sedmo mjesto u 2022. godini zauzeo je Dubrovnik, kojeg godinu ranije nije ni bilo na popisu 10 gradova s najvećom dobiti korporativnog sektora.
Neto dobit tvrtki sa sjedištem u Dubrovniku lani je iznosila nešto manje od 942 milijuna kuna (oko 125 milijuna eura).
Karlovac, Varaždin i Vukovar potonuli na ljestvici
Na osmo mjesto je potonuo Karlovac, koji je u 2021. godini zauzimao peto mjesto po dobiti tvrtki u Hrvatskoj.
Neto dobit karlovačkih tvrtki u 2022. godini iznosila je nešto manje od 790 milijuna kuna (oko 105 milijuna eura).
Deveto mjesto drži Varaždin, koji je u 2021. godini zauzimao šesto mjesto po dobiti kompanija u Hrvatskoj.
Ukupna neto dobit varaždinskih kompanija u 2022. je iznosila oko 770 milijuna kuna (102 milijuna eura).
Na deseto mjesto je lani pao Vukovar, koji je u 2021. zauzimao deveto mjesto. Ukupna neto dobit tvrtki sa sjedištem u gradu na Dunavu lani je iznosila 709 milijuna kuna (94 milijuna eura), pokazuju podaci Fine.
Propast velikih tvrtki 'potopila' brojne velike hrvatske gradove
Na popisu 10 gradova u kojima su poduzetnici ostvarili najveću dobit nema nekih drugih velikih hrvatskih gradova, poput Pule, Šibenika, Siska, Bjelovara, Slavonskog Broda i Vinkovaca.
To se može objasniti činjenicom da su mnoge velike tvrtke u tim gradovima propale ili su lani poslovale s gubitkom.