Gospodarstvo

NASTAVAK RASTA PLAĆA I U SVIBNJU: Prosječna plaća u Hrvatskoj od uvođenja eura porasla za 87 eura i sada je 1133 eura

Autor Adriano Milovan

U odnosu na svibanj prošle godine, prosječna je neto plaća u svibnju ove godine nominalno bila veća 11 posto, no realno je, zbog visoke inflacije, porasla samo 2,9 posto

Plaća_ilustracija
Izvor: Todor Dinchev / Alamy / Alamy / Profimedia

Plaće su u Hrvatskoj nastavile rasti i tijekom svibnja.

Prema podacima koje je objavila državna statistika, prosječna neto plaća u Hrvatskoj u svibnju je iznosila 1133 eura, dok je prosječna bruto plaća dosegla iznos od 1562 eura.

Jednaka dinamika rasta neto i bruto plaća

U oba slučaja, riječ je o nominalnom rastu od jedan posto u odnosu na travanj. Realni rast, umanjen za inflaciju, iznosio je i kod neto i kod bruto plaće 0,5 posto na mjesečnoj razini.

Kada se prosječna plaća u svibnju usporedi s onom u istom lanjskom mjesecu, onda je nominalni rast prosječne neto plaće u zemlji iznosio 11 posto, a bruto plaće 12,7 posto. Realni rast prosječne neto plaće u istom je razdoblju iznosio 2,9 posto, dok je prosječna bruto plaća porasla 4,4 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

U ovoj godini prosječna plaća porasla 8,3 posto

Od uvođenja eura, prosječna je neto plaća u Hrvatskoj porasla za 87 eura, odnosno za 8,3 posto, proizlazi iz podataka državne statistike. Naime, prosječna neto plaća u prosincu prošle godine, što je bila i posljednja plaća koju smo primili u kunama, iznosila je 1046 eura, pokazuju službeni statistički podaci.

No, valja upozoriti kako je ovdje riječ o nominalnom, a ne o realnom rastu. Kada bi se u računicu uključila i visoka inflacija s kojom se suočavamo, stvarni rast primanja bio bi znatno manji.

Najviše poskupljuju proizvodi koji su građanima neophodni za život

Pogotovo zato što najviše rastu cijene upravo onih proizvoda i usluga koje prosječan građanin najviše koristi, poput hrane, pića, cigareta i energenata te ugostiteljskih usluga.

Drugim riječima, hrvatskim je kućanstvima s prosječnom plaćom jako teško skrpati početak i kraj mjeseca. Tim više što su cijene osnovnih dobara i ranije bile na razini onih u zapadnoj Europi, dok su plaće u Hrvatskoj znatno manje.

Najveća plaća u zračnom prijevozu, najmanja u tekstilnoj industriji

Podaci DZS-a pokazuju da je najveća prosječna neto plaća u svibnju bila u djelatnosti zračnog prijevoza, čak 1962 eura.

S druge strane, najmanja prosječna neto plaća bila je u tekstilnoj industriji, samo 747 eura.

Medijalna plaća u ovoj godini porasla 40 eura

Medijalna neto plaća, odnosno srednja vrijednost plaća u zemlji, koja se uzima kao bolji pokazatelj primanja zaposlenih od prosječne plaće, u svibnju je iznosila 970 eura. Istodobno, medijalna bruto plaća iznosila je 1300 eura, pokazuju podaci DZS-a.

I medijalna plaća nastavlja rasti. Tako je, proizlazi iz podataka koje je objavio DZS, medijalna neto plaća u svibnju bila za 30 eura ili 3,2 posto veća nego u travnju.

U odnosu na prosinac prošle godine, kada je medijalna neto plaća iznosila 930 eura, njen rast je iznosio 40 eura ili 4,3 posto. To je ujedno i iznos za koji je medijalna neto plaća u Hrvatskoj porasla nakon uvođenja eura i znatno je manji od iznosa rasta prosječne neto plaće.