Travanj je peti mjesec zaredom u kojem usporava dinamika rasta cijena u Hrvatskoj, iako je ona i dalje znatno veća od one na kakvu smo proteklih desetljeća navikli
Dinamika rasta cijena u Hrvatskoj i u travnju je, peti mjesec zaredom, nastavila usporavati, no i dalje se nalazi na razmjerno visokim razinama.
Prema prvim procjenama Državnog zavoda za statistiku (DZS), objavljenim u utorak, stopa inflacije na godišnjoj razini, odnosno u usporedbi s istim lanjskim mjesecom, u Hrvatskoj je iznosila 8,8 posto.
Istu stopu rasta cijena na malo u Hrvatskoj u travnju u utorak je objavio i Eurostat, koji koristi nešto drukčiju metodologiju izračuna.
U travnju prvi put jednoznamenkasta inflacija u posljednjih godinu dana
Na mjesečnoj razini, odnosno u usporedbi s ožujkom, stopa inflacije u Hrvatskoj u travnju je iznosila 0,9 posto, pokazuju podaci državne statistike. Podaci eurostatističara, pak, pokazuju da je mjesečna stopa inflacije u Hrvatskoj u travnju iznosila 1,1 posto.
Podaci DZS-a pokazuju da se stopa inflacije u Hrvatskoj smanjuje iz mjeseca u mjesec već peti mjesec zaredom. Naime, u studenom prošle godine u Hrvatskoj je zabilježen inflacijski rekord otkako DZS vodi podatke o rastu maloprodajnih cijena po mjesecima, i to 13,5 posto u odnosu na studeni 2021. godine. No, od prosinca se stopa inflacije smanjuje, iako je i dalje znatno iznad razina na kakve smo navikli proteklih desetljeća.
"Jednoznamenkasta godišnja stopa rasta cijena zabilježena je prvi put nakon travnja 2022. godine", ističu analitičari Raiffeisena u svom komentaru od utorka.
Inflacijski rekorder u eurozoni Latvija
Po godišnjoj stopi inflacije u travnju, Hrvatska je zauzela sedmo mjesto u eurozoni.
Naime, veću stopu inflacije od Hrvatske imale su Latvija, koja je i dalje inflacijski rekorder u eurozoni s godišnjom stopom inflacije od 15 posto u travnju, kao i Slovačka, Litva, Estonija i Austrija, ali i Slovenija, u kojoj je u travnju izmjerena godišnja stopa rasta cijena od 9,2 posto.
Stopa inflacije u Hrvatskoj ista kao u Italiji
Istu stopu inflacije kao i Hrvatska, 8,8 posto na godišnjoj razini, u travnju je imala Italija.
Godišnja stopa inflacije u travnju u Njemačkoj je iznosila 7,6 posto, a u Francuskoj 6,9 posto, pokazuju podaci Eurostata.
Među članicama zone eura, najmanju inflaciju i u travnju imao je Luksemburg, samo 2,7 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, proizlazi iz podataka eurostatističara.
Inflacija u eurozoni u travnju 7 posto
Na razini eurozone u cjelini, u travnju je godišnja stopa inflacije iznosila sedam posto, pokazuju prve procjene eurostatističara.
To je nešto više nego u ožujku, kada je inflacija u eurozoni iznosila 6,9 posto na godišnjoj razini.
Sve članice eurozone daleko od inflacijskog cilja ECB-a
Inflacijski cilj Europske središnje banke (ECB) iz Frankfurta je zadržavanje rasta cijena na najviše dva posto na godinu.
U ovom trenutku nijedna članica zone eura ne ispunjava taj cilj. Isto vrijedi i za eurozonu u cjelini.
Cijene hrane postale glavni generator inflacije
I podaci o inflaciji u travnju potvrđuju da su glavni generator rasta opće razine cijena u Hrvatskoj i eurozoni postale cijene hrane, pića i duhanskih proizvoda. One su u eurozoni i Hrvatskoj u travnju porasle oko 14 posto u odnosu na isti lanjski mjesec. Značajan rast cijena imaju i industrijski proizvodi i usluge.
Cijene energenata u eurozoni u travnju su na godišnjoj razini porasle 2,5 posto, a u Hrvatskoj samo 1,1 posto.
"I dok će u Hrvatskoj osnovna stopa inflacije prema kraju godine zamjetno opadati i u posljednjem tromjesečju dosegnuti razinu od oko tri posto, temeljna stopa inflacije, koja isključuje energiju, hranu, pića i duhan, mogla bi se, kao i u mnogim europskim državama, tvrdoglavo zadržati na povišenim razinama. Na razini cijele 2023. godine očekujemo prosječnu stopu rasta potrošačkih cijena od 6,6 posto godišnje", zaključuju analitičari Raiffeisena u svojoj analizi.