Europska komisija blokirala je u ponedjeljak spajanje kompanija za rezervacije hotela i putovanja Booking.com i eTraveli, navodeći kao razlog za blokadu dominantan položaj Bookinga u tom tržišnom segmentu.
Booking.com, internetski portal za smještaj i putovanja, baziran u Nizozemskoj, namjeravao je kupiti eTraveli, švedsku putničku agenciju koja se bavi prodajom letova, u preuzimanju vrijednom 1,6 milijardi eura.
Povjerenik za pravosuđe i tržišno natjecanje Didier Reynders izjavio je da su, nakon istrage te potencijalne kupovine i s obzirom na dominantan položaj kojeg ima Booking.com u segmentu internetskih putničkih agencija (OTA) u Europi, zaključili kako bi bilo "vrlo opasno da se takva dominacija još više poveća".
Europska komisija mođe blokirati spajanja tvrtki ako se time narušava tržišna utakmica
Po propisima EU, Komisija može istraživati preuzimanja tvrtki kad se radi o kompanijama koje ostvaruju promet iznad određenog praga. Ona može i blokirati spajanja za koja se vjeruje da bi mogle onemogućiti pošteno tržišno natjecanje u Europskom gospodarskom prostoru (EEA).
Booking.com je vodeća kompanija u OTA segmentu u Europi, s tržišnim udjelom većim od 60 posto, dok je eTraveli drugi najveći trgovac zrakoplovnim putovanjima. Spajanjem bi Booking.com postao i jedan od najvećih igrača u sektoru trgovine zračnim putovanjima.
Komisija primila pritužbe na Booking.com
Prema priopćenju Komisije, tijekom istrage te kupovine primili su informacije od raznih dionika koji su tvrdili da će ta transakcija povećati dominaciju Bookinga, otežati tržišno natjecanje konkurenciji, te u konačnici dovesti do većih cijena za hotele i potrošače.
Utvrđeno je i da bi se tom transakcijom Bookingu omogućio kanal za stjecanje novih klijenata. Budući da su usluge online prodaje zrakoplovnih putovanja drugo najveće tržište nakon hotelskih rezervacija, Booking je mogao iskoristiti popularnost eTravelija kako bi postao glavna europska kompanija u tom segmentu.
Također je utvrđeno da bi tom transakcijom konkurentima otežalo osporavanje Bookingove dominacije na tržištu hotela, te bi se povećale prepreke za ulazak drugim kompanijama koje se time bave.
Booking.coim odgovorio na pritužbe
Booking.com je na prigovore odgovorio predlaganjem da se klijentima ponudi izbornik na stranici koja bi se prikazivala nakon kupnje avionskih karata, na kojima bi se prikazivale hotelske ponude konkurentnih online trgovaca i koja bi korisnicima omogućila da kliknu na željenu ponudu i zatim odu na njihovu stranicu.
Komisija je odlučila da takvo rješenje ne bi smanjilo bojazan za tržišno natjecanje, posebice zato što bi drugi servis u vlasništvu Bookinga koji se zove Kayak kontrolirao način na koji se to provodi. Budući da je Kayak pogonjen algoritmom koji funkcionira netransparentno, kao black box, bilo bi vrlo teško nadzirati njegov rad.
Osim toga, stranica koja bi se prikazivala nakon kupnje karata samo je mali dio mogućnosti unakrsne prodajne strategije koje je Booking.com mogao koristiti. Konkurentne kompanije ne bi se pojavljivale u e-mailima, obavijestima, ili na drugim Bookingovim stranicama.
U Bruxellesu smatraju da Bookingove metode nisu dovoljne za zaštitu tržišnog natjecanja
Stoga je Komisija zaključila da Booking nije ponudio metode koje bi bile dovoljne za rješavanje uočenih problema.
"Naša odluka da blokiramo ovo spajanje znači da europski hoteli i putnici neće biti dodatno ograničeni u mogućnostima ponude svojih usluga i rezervacije putovanja. To znači i da se time čuva poticaj kompanijama da se natječu konkurentnim cijenama i inovacijama u tom važnom dijelu turističke industrije", rekao je Reynders.
Reakcije
Kim van Sparrentak, nizozemska zastupnica Europskog parlamenta iz redova Zelenih i izvjestiteljica parlamenta za regulaciju kratkoročnog najma, izjavila je za Euractiv kako je ovo "dobra vijest i velika promjena u provedbi zakona o konkurentnosti na digitalnim tržištima".
Van Sparrentak, koja je pokušala osnažiti navedenu regulativu kako bi se nametnulo više ograničenja za industriju, dodala je kako je zadovoljna što se, čini se, mijenjaju trendovi, po pitanju dosega Big Techa.
Marie Audren, glavna direktorica sektorskog udruženja HOTREC, koja okuplja hotele, restorane, gostione i kafiće, također je pozdravila tu odluku:.
"HOTREC već dugo upozorava na tržišnu snagu Bookinga i njegov utjecaj na europske hotelijere... Naša udruga će i dalje biti budna, i spremna na odlučnu reakciju na sve poslovne odluke koje negativno utječu na hotele koje vode male i srednje velike tvrtke".
Booking.com najavio žalbu
Booking.com priopćio je da će se žaliti na tu odluku, jer su ranije i britanski i američki regulatori odobrili preuzimanje, ustvrdivši kako će spajanje Bookinga i eTravelija biti korisno za potrošače.
Međutim, razilaženje u mišljenjima nije neuobičajeno. Primjerice, u slučaju Microsoftove kupovine američkog izdavača igara Activision Blizzard, EU je preuzimanje odobrila, dok su britanski i američki regulatori oko toga imali prigovore.
Komisijina odluka "ne samo da odstupa od ustaljenih zakona i presedana, već potrošačima uskraćuje mogućnosti putovanja na koja imaju pravo", izjavio je predsjednik uprave Booking Holdinga Glenn Fogel.
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: EU blocks Booking.com’s merger with flight technology company eTraveli)