Energetika

SMANJENJE EMISIJA: Njemački ministar izrazio sumnju u plan da se do 2030. zatvore sve elektrane na ugljen

Autor Euractiv/Kjeld Neubert

Njemački ministar financija Christian Lindner jasno je izrazio svoje protivljenje planu vladajuće koalicije o postupnom ukidanju ugljena do 2030. godine

epa10885663 German Finance Minister Christian Lindner attends a debate at the German Parliament 'Bundestag' in Berlin, Germany, 27 September 2023. EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE
Izvor: Hannibal Hanschke/EPA

Lindner je u razgovoru za Kölner Stadt-Anzeiger odbacio to ključno obećanje svoje vlade, jer kaže da će napori Njemačke biti besmisleni ako istovremeno ostale članice Europske unije i dalje budu slobodno mogle povećavati emisije po sadašnjim pravilima EU.

Javno izražavanje sumnje u najave vlade o "poželjnom" pomicanju zadanih ciljeva sa 2038. na 2030. baca i sjenu na sustav EU za trgovanje emisijama (ETS).

'Emisije CO2 mogu se povećati u drugim članicama Unije' 

"Taj datum ionako ne čini ništa za klimu, budući da se uštedom emisija CO2 u Njemačkoj omogućava njihovo dodatno povećanje u, primjerice, Poljskoj, zbog europskih pravila," kazao je Lindner.

"Sve dok ne bude jasno da je energija dostupna i pristupačna, trebamo prekinuti sa snovima o postupnom ukidanju ugljena do 2030. godine," dodaje Lindner.

Sustav trgovanja emisijskim jedinicama

Lindner time otvoreno aludira na jedan od najprestižnijih klimatskih projekata EU, sustav za trgovanje emisijskim jedinicama ETS. U okviru tog programa, zatvaranje jedne ili više elektrana na ugljen ne smanjuje automatski i broj jedinica kojima kojima je dopušteno da budu u optjecaju, sve dok vlada ne zatraži od Europske komisije da ih na vrijeme povuče s tržišta.

Loši rezultati koje Njemačka ostvaruje u tom pogledu doista su doveli do toga da druge zemlje EU mogu povećavati svoje emisije ugljika.

To toga je došlo zato što je Njemačka uvela spor proces koji zahtijeva izdavanje dva neovisna stručna mišljenja kako bi se utvrdilo koliko jedinica emisija treba ukloniti. Zbog tog složenog postupka Njemačkoj se već događalo da propusti rok za obavještavanje Komisije.

Bez razumijevanja kritike

Međutim, Lindnerovo odbacivanje krajnjeg roka za napuštanje ugljena baš i nije naišao na razumijevanje.

"Ne bi baš bilo dobro za Njemačku kao poslovnu lokaciju da poništi dogovoreno ukidanje ugljena," izjavio je za javni servis Deutschlandfunk  Michael Hüther, direktor njemačkog Ekonomskog instituta (IW).

Takav prijedlog "ne stabilizira očekivanja ulagača. U nekom trenutku morate stati iza nečeg," dodao je.

"Savezna vlada trebala bi brzo dati objašnjenja kako će se [energetska] sigurnost u Njemačkoj organizirati, srednjoročno i dugoročno", rekla je Kerstin Andreae, šefica njemačke udruge za energetiku i vodnu industriju (BDEW).

Neki su protumačili Lindnerovu izjavu kao kritiku upućenu Zelenima - jedne od tri stranje u vladajućoj koaliciji - koji su, unatoč zalaganju za postupno ukidanje ugljena, nedavno krizitirali Lindnera i njegovu liberalnu stranku FDP zbog pridržavanja predizbornog obećanja da se neće povećavati zaduživanje saveznog proračuna.

(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: German minister questions 2030 coal phase-out plans)