Energetika

PRVI ZAJEDNIČKI NATJEČAJ ZA KUPNJU PLINA EUROPSKE UNIJE: Ponuda 13,4 milijardi kubičnih metara plina premašila potražnju

Autor G.I.

Preko mehanizma AggregateEU privukli 25 dobavljača plina, koji bi trebali zadovoljiti potrebe europskih klijenata za sljedeću zimu

plin, kućanstvo
Izvor: Pixabay

Potpredsjednik Europske komisije za međuinstitucijske odnose i predviđanja Maroš Šefčovič u utorak je u obraćanju medijima u Bruxellesu objavio uspješne rezultate prvog međunarodnog natječaja za zajedničku kupnju plina u Europskoj uniji.

Zahvaljujući zajedničkom gospodarskom djelovanju, Unija je uspjela privući ponude ukupno 25 opskrbljivača plinom u vrijednosti većoj od 13,4 milijardi kubičnih metara plina čime je premašeno 11,6 milijardi kubičnih metara zajedničke potražnje koju su poduzeća iz EU-a podnijela u okviru nedavno uspostavljenog mehanizma AggregateEU, priopćila je Komisija.

“To je izniman uspjeh instrumenta koji nije postojao prije pet mjeseci. Komisija je odigrala ulogu agregatora, a sada je na stranama da sklope sporazume. Ovo je odličan rezultat za sve uključene“, izjavio je Šefčovič.
Pružatelji usluga za provedbu mehanizma, PRISMA već su povezali međunarodne dobavljače s europskim klijentima na platformi

AggregateEU, s ukupno 10,9 milijardi kubičnih metara od čega 8,7 milijardi kubičnih metara cjevovodom i 2,2 milijarde kubičnih metara ukapljenog prirodnog plina (UPP).

Poduzeća iz EU-a moći će pregovarati o uvjetima ugovora o opskrbi izravno s dobavljačima, bez sudjelovanja Komisije.

Time će se poduprijeti nastojanja država članica EU-a da ispune obveze skladištenja plina za sljedeću zimu, uz istodobno jačanje zajedničke energetske sigurnosti po konkurentnim cijenama.

Naredni natječaji objavljivat će se svaka dva mjeseca do kraja godine. Očekuje se da će sljedeći krug natječaja biti pokrenut u drugoj polovini lipnja.

Objedinjavanje potražnje i zajednička kupnja vodeće su inicijative u okviru Platforme EU-a za energiju koja je osnovana kako bi se diversificirala opskrba plinom u EU-u nakon napada Rusije na Ukrajinu, a Europa je odlučila okončati ovisnost o uvozu ruskih fosilnih goriva.