Cilj je za četiri puta povećati postojeće kapacitete kako bi se ograničila ovisnost o ruskom plinu i smanjilo korištenje fosilnih goriva koja emitiraju ugljični dioksid
Predstavnici zemalja uz Sjeverno more obećali su u ponedjeljak na summitu belgijskom Ostendeu da će vrlo brzo povećati proizvodnju energije vjetra u Sjevernom moru kako bi ojačali energetsku sigurnost.
Čelnici sedam zemalja Europske unije, uključujući Francusku, Njemačku i Nizozemsku te lideri Norveške i Velike Britanije koje nisu u EU-u obećali su ubrzati izgradnju vjetroelektrana, razviti 'energetske otoke', povezana mjesta za proizvodnju obnovljivih izvora energije na moru te da će u toj regiji raditi na projektima s vodikom.
Do 2030. godine proizvesti 120 gigavata energije
Cilj je ograničiti ovisnost o ruskom plinu i smanjiti korištenje fosilnih goriva koja emitiraju CO2, a i dalje su dominantna.
Norveška je prošle godine postala najveći europski dobavljač plina pošto je Rusija prekinula isporuke Europi nakon invazije na Ukrajinu.
“Zbog brutalnog rata Rusije protiv Ukrajine, potpuno je jasno da moramo sami proizvoditi više energije“, rekla je danska premijerka Mette Frederiksen, dodavši da je masovno širenje obnovljivih izvora energije ključno za borbu protiv klimatskih promjena.
U zajedničkom priopćenju čelnici su naveli da je cilj proizvesti ukupno 120 gigavata energije iz vjetroelektrana do 2030. godine u Sjevernom moru i susjednim morima, uključujući Irsko more te 300 gigavata do 2050. godine.
To bi značilo više nego četverostruko povećanje u odnosu na 25 gigavata postojećih kapaciteta u Sjevernom moru.
Belgija, Danska i Irska te Luksemburg, koji nema izlaz na more, također su potpisali zajedničku izjavu.
Ujedinjeno Kraljevstvo potpisalo je deklaraciju, ali premijer Rishi Sunak nije prisustvovao samitu.
Neke su zemlje najavile projekte za poticanje korištenja zelene energije, što će zahtijevati veća ulaganja nego što su zemlje i tvrtke planirale.
Očekuje se veća državna potpora
Nizozemska i Britanija planiraju izgraditi najveću europsku prekograničnu elektroenergetsku vezu povezanu s pučinskom vjetroelektranom.
Međutim, europske tvrtke, uključujući Orsted i Equinor, upozorile su da je sektor trenutačno premalen za širenje infrastrukture te da će za postizanje ciljeva biti potrebna veća državna potpora.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da izgradnju vjetroelektrana na moru moraju potaknuti europski proizvođači kako bi se izbjeglo širenje obnovljive energije koja stvara nove ovisnosti o stranom uvozu.