Tajvanski proizvođač čipova TSMC u utorak je najavio ulaganje od 3,5 milijardi eura u izgradnju tvornice u Njemačkoj, svom prvom takvom postrojenju u Europi.
TSMC će za izgradnju tvornice, vrijedne ukupno oko 10 milijardi eura, iskoristiti izdašne državne subvencije, izvijestila je agencija Reuters, ured sve većih europskih napora da se na kontinent privuku ključni elementi opskrbnih lanaca.
Novi pogon, koji će biti tek treća takva tvornica TSMC-ja izvan uobičajenih centara za proizvodnju na Tajvanu i u Kini, ključan je za ambicije Berlina da potakne razvoj domaće industrije poluvodiča koja je potrebna kako bi njemačka automobilska industrija ostala globalno konkurentna.
Europska unija u srpnju je usvojila Uredbu o čipovima, program subvencija u iznosu od 43 milijarde eura koji bi trebao pomoći da se europski kapaciteti proizvodnje poluvodiča udvostruče do 2030., u pokušaju da Europa uhvati korak s Azijom i SAD-om - i to nakon što su nestašice i visoke cijene tijekom pandemije Covida-19 nanijele veliku štetu europskim proizvođačima opreme i strojeva.
Njemačka, koja još od 2021. pokušava privući najvećeg proizvođača čipova na svijetu, pridonijet će izgradnji tvornice u Dresdenu, glavnom gradu istočne pokrajine Saske, u iznosu do 5 milijardi eura, priopćili su njemački dužnosnici.
"Njemačka sad vjerojatno postaje glavna lokacija za proizvodnju poluvodiča u Europi," izjavio je njemački kancelar Olaf Scholz, i to manje od dva mjeseca nakon što je američki div Intel najavio plan vrijedan 30 milijardi eura za izgradnju dviju tvornica za proizvodnju čipova u Njemačkoj.
"Ovo je važno za otpornost proizvodnih struktura diljem svijeta, ali je također važno i za buduću održivost našeg europskog kontinenta, i naravno, posebice je važno za buduću održivost Njemačke."
Saska, regija koja je postala središte elektroničke industrije još u bivšoj Istočnoj Njemačkoj, već ima nekoliko postrojenja za proizvodnju poluvodiča, čime se nastavlja tamošnja stoljetna tradicija precizne proizvodnje - u jednoj od 40 rundi pregovora o investiciji, čelnike TSMC-ja odveli su na obilazak izložbe filigranskog nakita u svjetski poznatom muzeju Zeleni trezor (Grünes Gewölbe) u Dresdenu.
TSMC-jeva buduća tvornica predstavlja najveću pojedinu investiciju u povijesti Saske i povećat će popularnost konzervativnom premijeru te pokrajine Michaelu Kretschmeru (CDU), kojemu po anketama prijeti uspon anti-imigracijske, esktremno desne stranke AfD uoči regionalnih izbora u Saskoj u rujnu 2024.
"Glas povjerenja"
"Ovo će uspjeti samo ako Njemačka postane imigrantska zemlja," rekao je Kretschmer na konferenciji za medije, priznavši kako će za popunjavanje nekih 10.000 novih radnih mjesta koja će stvoriti tvornica i njeni dobavljači trebati uložiti i više od ulaganja u obuku radnika koja su također u planu.
TSMC je najavio kako će uložiti do 3,499 milijardi eura u novu europsku podružnicu nazvanu ESMC koja će upravljati tvornicom, i u kojoj će držati 70 posto vlasničkog udjela.
Njemačke kompanija Bosch i Infineon i nizozemska kompanija NXP će svaka držati po 10 posto udjela u novoj tvornici. Očekuje se da će proizvoditi do 40.000 tzv. wafera sa čipovima mjesečno, za automobile i industrijske i kućanske proizvode, kada se konačno pusti u pogon 2027. godine.
Ukupna cijena izgradnje tvornice trebala bi biti oko 10 milijardi eura.
Američki proizvođač poluvodiča Wolfspeed već je iskoristio subvencije koje se nude za dolazak u Njemačku, u sklopu nastojanja EU da udvostruči svoj globalni tržišni udio proizvodnje čipova na 20 posto do 2030.
Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck pozdravio je ulaganje kao "glas povjerenja" u njemačku ekonomiju koja trpi posljedice uslijed visokih cijena energenata nakon ruske invazije na Ukrajinu. To je dovelo do usporavanja gospodarskog rasta i bojazni kako toj europskoj gospodarskoj velesili prijeti deindustrijalizacija.
"Imat ćemo cijeli ekosustav zaproizvodnju poluvodiča u Njemačkoj," dodaje Habeck. "I on će generirati narudžbe za cijeli sektor - za proizvođače strojeva, optike, za kvalificirane radnike."
Na drugoj strani Atlantika, TSMC također ulaže 40 milijardi dolara u novu tvornicu u američkoj državi Arizoni, gdje Washington također državnim poticajima želi povećati domaću proizvodnju čipova - a gradi i treću tvornicu u Japanu, u zajedničkom projektu sa japanskim Sonyjem.
TSMC je u priopćenju objavljenom nakon sastanka upravnog odbora na kojem je odobrena investicija u Njemačkoj rekao kako je također odobreno i ulaganje u iznosu od "najviše 4,5 milijardi dolara" za postrojenje u Arizoni, koje je ukupno vrijedno oko 40 milijardi dolara.