Poljoprivreda

SPORNA POLJOPRIVREDA: Komisija predlaže nastavak bescarinskog uvoza iz Ukrajine - ali uz uvođenje zaštitnih mjera

Autor Hina

Europska komisija je u srijedu predložila da se produlji za još godinu suspenzija carina i kvota za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine, ali "uz pojačane mehanizme kontrole."

This aerial picture taken near Tinteniac on January 24, 2024, shows French farmers driving their tractors to disturb traffic on the departmental road 137 between Rennes and Saint-Malo to protest over taxation and declining income. Europe's farmers are in revolt. The fury has led to road blockages and tractor parades in the past few weeks, with farmers taking their protests to the street in France, Germany, Poland and Romania, after the Netherlands earlier. From rising fuel costs to anger over green regulations to what farmers' say is unfair competition from Ukrainian imports, the list of grievances is long.,Image: 840100678, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Damien MEYER / AFP / Profimedia
Izvor: DAMIEN MEYER / AFP / Profimedia

Ta kontrola će se "moći brzo aktivirati" u slučaju "većeg poremećaja na europskom tržištu" za određene osjetljive proizvode, izvijestila je hrvatska državna novinska agencija Hina.

Ukidanje carina i kvota za poljoprivredne proizvode kako bi se Ukrajini pomoglo u obrani od ruske agresije, izazvalo je prosvjede u susjednim zemljama, Poljskoj, Mađarskoj, Slovačkoj i Rumunjskoj, gdje su se poljoprivrednici žalili da ima padaju prihodi zbog jeftinog uvoza, pa se neke od njih zabranile uvoz.

Za neke osjetljive proizvode poput peradi, jaja i šećera, predviđene su mjere poput uvođenja carina u slučaju da količina te robe premaši količinu dosegnutu 2022. i 2023. godine. Sve iznad te količine bilo bi podvrgnuto carinama.

Komisija je također predložila produljenje suspenzije za još godinu dana za sve preostale carine na izvoz iz Moldavije koje su na snazi od srpnja 2022. godine.

Konačnu odluku o prijedlogu Komisije donijet će Vijeće EU i Europski parlament. Cilj je da se zakonodavna procedura dovrši do 5. lipnja kada istječe sadašnji režim za Ukrajinu i do 24. srpnja za Moldaviju.

"Europska unija mora nastaviti pokazivati solidarnost s Ukrajinom i Moldavijom koje su suočene s kontinuiranom ruskom agresijom," rekao je izvršni potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis.

Pri tome je, nastavlja Domobrovskis, postignuta "pravedna ravnoteža: zadržava se gospodarska potpora objema zemljama, a istodobno su uzeti u obzir interesi europskih poljoprivrednika."