Politika

PREDSJEDNICA EU PARLAMENTA U POSJETU UKRAJINI: "Nadam se da pregovori o pristupanju mogu započeti već ove godine"

Autori Hina Euractiv.hr

Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola pozvala je u subotu, tijekom posjeta Ukrajini, da se toj zemlji omogući početak pregovora o članstvu u EU ove godine, te pozvala da se ozbiljno razmotri slanje borbenih zrakoplova.

Predsjednica EU parlamenta Metsola i Zelenski tijekom njezinog posjeta Ukrajini 4. ožujka 2023.
Izvor: VITALIY HRABAR/EUROPEAN PARLIAMENT

"Nadam se da pregovori o pristupanju mogu započeti već ove godine", rekla je Metsola u Lavovu, te je istaknula da je "budućnost Ukrajine je u Europskoj uniji."

Bruxelles je Kijevu dodijelio službeni status kandidata u lipnju prošle godine, četiri mjeseca nakon što je Rusija pokrenula invaziju, ali proces pridruživanja Europskoj uniji obično traje nekoliko godina.

Konačna odluka ovisit će o vladama država članica EU-a, od kojih su neke skeptične da se Ukrajina može oporaviti od rata i provesti potrebne demokratske i antikorupcijske reforme kako bi se kvalificirala za članstvo u skorije vrijeme.

No Metsola, koja se sastala s predsjednikom Volodimirom Zelenskim i predsjednikom Vrhovne Rade, ukrajinskog parlamenta, Ruslanom Štefančukom, jedna je od onih u Bruxellesu koji su optimistični da se i kandidatura za članstvo i reforme mogu ubrzati.

"Impresionira me tempo kojim Vrhovna Rada i vlada napreduju u pristupu EU", rekla je.

U poruci na društvenim mrežama nakon sastanka, Zelenski je zahvalio Metsoli na njezinoj ulozi u osiguravanju potpore Europskog parlamenta za zahtjev za članstvo.

"Ukrajina ima za cilj završiti provedbu preporuka Europske komisije što je prije moguće i započeti pregovore o pridruživanju EU već ove godine", rekao je.

Nakon što započnu službeni pregovori, Europska komisija morat će procijeniti je li Kijev ispunio kriterije za članstvo u EU-u u pogledu dobrog upravljanja, demokratskih sloboda i vladavine prava i potom izdati svoje mišljenje.

Tada će čelnici 27 sadašnjih članica EU odlučiti hoće li i kada primiti susjednu zemlju.

Proces je često trajao više od pet godina, a za neke kandidate poput Turske i zemalja zapadnog Balkana gotovo je stao.

Metsola je pozvala na proširenje isporuke oružja ukrajinskim oružanim snagama.

"Države članice trebale bi ozbiljno razmotriti slanje borbenih zrakoplova u Ukrajinu", rekla je Metsola u subotu na marginama posjeta Lavovu, dodajući da će nastaviti pozivati na pružanje sve opreme koja je Ukrajini potrebna za pobjedu.