Politika

URED EUROPSKOG JAVNOG TUŽITELJA OBJAVIO GODIŠNJE IZVJEŠĆE: U Hrvatskoj se istražuju 23 slučaja teška 313 milijuna eura

Autor Euractiv.hr

Ured europskog javnog tužitelja, EPPO, objavio je godišnje izvješće o svom radu u okviru kojeg su i podaci o aktivnostima u Hrvatskoj

Ured europskog javnog tužitelja u Zagrebu
Izvor: Goran Stanzl/POSEBNA PONUDA/PIXSELL

Ured europskog javnog tužitelja otvorio je tijekom 2022. godine u Hrvatskoj 23 postupka zbog sumnji u malverzacije s EU novcem teške 313.6 milijuna eura, navedeno je između ostalog u izvješću koje možete pročitati ovdje. Ukupno je otvorenih 26 slučajeva, u vrijednosti od 324,1 milijun eura. 

U postupcima koji su otvoreni radi se najvećim dijelom o istragama zlouporabe sredstava iz EU fondova i državnog proračuna, manipulacija tijekom javne nabave i korupcije.

U izvješću se navodi kako je podignuto osam optužnica, a sudovi su donijeli šest pravomoćnih presuda. Prema nalogu EPPO-a, tijekom 2022. blokirana je imovina u vrijednosti od oko 400 tisuća eura.

EPPO navodi i dva slučaja u kojima se provode prekogranične istrage. 

U izvještaju je navedeno da se vodi šest postupaka u Hrvatskoj zbog zloupotrebe sredstava iz Europskog fonda za poljoprivredu i ruralni razvoj. Još sedam ih se povezuje s novcem namijenjenim regionalnom razvoju. Dva slučaja odnose se na sredstva iz kohezijskog fonda, jedan na sredstva namijenjena za obnovu i otpornost, dok se jedan odnosi na novac za digitalizaciju, mobilnost i energetiku.

Lani je Ured europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj dobio četiri prijave od tijela Europske unije, 17 od građana i 29 od nacionalnih tijela. Jedan postupak pokrenut je po službenoj dužnosti.

EPPO je prošle godine u svim zemljama EU u kojima su otvoreni uredi pokrenuo 865 istraga teških 9,9 milijardi eura, a ukupno je otvorenih 1117 slučajeva vrijednih 14,1 milijardu eura.  

Za usporedbu, u Sloveniji je prošle godine ured europskog tužitelja otvorio 12 slučajeva, a ukupno je aktivnih 14 istraga, a u Austriji je otvoreno tek 5 slučajeva (ukupno aktivnih istraga 8). Rekorder po broju otvorenih istraga prošle godine je Italija: ukupno 265, a na drugom je mjestu - Rumunjska sa 121 istragom. I u Bugarskoj je prošle godine pokrenut značajan broj istraga, 101. Zanimljivo je da Ured europskog istražitelja ima dosta posla i u Njemačkoj neovisno o dužoj tradiciji članstva u Europskoj uniji i višim demokratskim standardima: lani je pokrenuto 79 slučajeva, a ukupnoje aktivnih 114 istraga. 

Tagovi