Politika

UPOZRENJE GLAVNOG TAJNIKA UN-a: Ratovi u Gazi i Ukrajini možda kobno narušili autoritet Vijeća sigurnosti, kaže Guterres

Autor Hina

Vijeću sigurnosti je potrebna ozbiljna reforma sastava i radnih metoda, tvrdi glavni tajnika UN-a Antonio Guterres

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres
Izvor: GABRIEL MONNET / AFP / Profimedia

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres izrazio je žaljenje u ponedjeljak zbog neuspjeha Vijeća sigurnosti UN-a da primjereno odgovori na rat Izraela i Hamasa u Gazi te na rusku invaziju na Ukrajinu, rekavši da su sukobi "možda kobno" narušili autoritet Vijeća.

Guterres je, govoreći na otvaranju UN-ovog Vijeća za ljudska prava u Ženevi, rekao da se Vijeće sigurnosti često našlo u slijepoj ulici te "nije moglo reagirati na najznačajnija mirovna i sigurnosna pitanja našeg doba".

'Nedostatak jedinstva'

"Nedostatak jedinstva Vijeća glede ruske invazije na Ukrajinu i izraelskih vojnih operacija u Gazi nakon strašnih terorističkih napada Hamasa 7. listopada je ozbiljno, možda kobno, narušio njegov autoritet", kazao je.

"Vijeću je potrebna ozbiljna reforma sastava i radnih metoda", dodao je.

Katastrofalna humanitarna situacija u Pojasu Gaze 

Sjedinjene Američke Države su prošlog tjedna uložile veto na nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti kojim se tražilo trenutačno humanitarno primirje u izraelskoj ofenzivi na Gazu.

Bio je to treći američki veto na nacrt rezolucije otkako je trenutni sukob započeo 7. listopada.

Oko 1,5 milijuna stanovnika Gaze je nagurano u šatore i druge privremena skloništa u gradu Rafahu na granici s Egiptom, a većina njih je napustila svoje domove na sjeveru zemlje bježeći od izraelske ofenzive.

Guterres, koji je Rafah opisao kao središte humanitarnih operacija u palestinskoj enklavi, rekao je da bi tamo izraelski napad punih razmjera imao razorne posljedice.

"Sveobuhvatna izraelska ofenziva na grad bi bila ne samo zastrašujuća za više od milijun palestinskih civila koji su se tamo sklonili, (već) bi zabila zadnji čavao u lijes naših programa pomoći".

Dotok pomoći u Gazu iz Egipta se smanjio, a sigurnosni kolaps je dodatno otežao distribuciju hrane koja uspije doći do Gaze, prema podacima UN-a i dužnosnicima.