Politika

PRIŠTINA NUDI VRIJEME ZA PRILAGODBU EURU: Kosovski premijer Kurti kaže da neće povući odluku o ukidanju dinara

Autor Hina

Na Kosovu je 1. veljače na snagu stupila odluka središnje banke o ukidanju srpskog dinara u platnom prometu, što je izazvalo bijes tamošnje srpske zajednice, ali i zabrinutost svijeta

Kosovski premijer Albin Kurti
Izvor: ARMEND NIMANI / AFP / Profimedia

Kosovska vlada neće se miješati u odluku Središnje banke Kosova (CBK) o ukidanju uporabe dinara u platnom prometu, ta odluka neće biti poništena, a dat će se vrijeme za prilagodbu, poručio je premijer Albin Kurti, neizravno prihvaćajući sugestije međunarodne zajednice o vremenu za prilagodbu za kosovske Srbe.

Na Kosovu je od 1. veljače stupila na snagu uredba CBK koja predviđa gotovinska plaćanja i platni promet isključivo u eurima.

Zabrinutost srpske zajednice na Kosovu, ali i EU

To je pojačalo zabrinutost srpske zajednice na Kosovu jer plaće i mirovine iz Srbije primaju u dinarima koje koriste za kupnju i prodaju.

Europska unija iskazala je zabrinutost zbog posljedica koje bi ta odluka mogla imati na svakodnevni život kosovskih Srba, a međunarodna zajednica je ranije tražila da Kosovo odgodi provedbu uredbe, ukazavši na mogući negativan utjecaj na kosovske Srbe.

Neće biti kazni

Ne mogu poništiti tu odluku, ali nećemo imati nikakve kaznene mjere, ne želimo nikoga kažnjavati, rekao je Kurti za Bloomberg, te najavio da će Srbi na Kosovu dobiti vrijeme da se prilagode novoj odluci.

"Radimo na sveobuhvatnijim informacijama koje ćemo objaviti u narednim danima”, poručio je Kurti.

Srbija podršku potražila u UN-u

Beograd je u međuvremenu zbog uredbe CBK-a i posljedica koje ona proizvodi zatražio izvanrednu sjednicu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, na kojoj je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić upozorio da to može imati "nepopravljivu štetu".

Vučić je naveo podatke da Srbija iz svog proračuna isplaćuje 60.946 plaća i penzija na Kosovu, 2430 stipendija studentima i financira pučke kuhinje za oko 2000 socijalno najugroženijih građana, naglasivši kako je "očito" da zabrana dinarskog platnog prometa i ukidanje dinara kao sredstva plaćanja "izravno lišava ogroman broj stanovnika osnovnih osobnih sredstava za život".

Ukazavši da je uredba kosovskih vlasti u suprotnosti s rezolucijama i poveljama UN-a, on je od međunarodne zajednice zatražio "hitne i odlučne poteze" kako bi se zaustavio progon Srba s Kosova i stvorili uvjeti za nastavak normalnog dijaloga između Beograda i Prištine.

Pošiljka dinara vraćena s kosovske granice

Pošiljka dinara koju je Beograd poslao na Kosovo posredstvom licencirane britanske tvrtke Henderson u međuvremenu je vraćena s graničnog prijelaza, što je potaknulo prosvjede na sjeveru, uz poruke da se desecima tisuća pripadnika srpske zajednice ugrožava egzistencija.

Posebni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan Gabriel Escobar izjavio je u utorak Tanjugu da je Washington bio "potpuno jasan" da ne može biti jednostranih poteza na Kosovu, te da bi oni mogli imati posljedice.

Escobar u povodu odluke o zabrani dinara na Kosovu istaknuo da bi o tim pitanjima trebalo komunicirati u rokovima koji ne utječu na stanovništvo.