Politika

DODIK OPET PRIJETI ODCJEPLJENJEM: 'Ako Republika Srpska proglasi neovisnost, prijatelji će spriječiti intervenciju'

Autor Hina

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kazao je kako će entitet kojem je na čelu odmah proglasiti neovisnost ako visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametne sporni zakon o državnoj imovini

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske u BiH
Izvor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik izjavio je kako ima prijatelje u svijetu koji će spriječiti međunarodnu vojnu intervenciju u slučaju da Republika Srpska proglasi odcjepljenje od Bosne i i Hercegovine.

U intervjuu za entitetsku televiziju RTRS, Dodik je zaprijetio kako će odcjepljenje, odnosno proglašenje samostalne Republike Srpske, uslijediti istog trenutka u kojemu bi visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt eventualno nametnuo zakon kojim se rješava status i pravo raspolaganja državnom imovinom.

Očekuje da EUFOR stane na međuentitetsku liniju

Kaže kako ima informacije da bi takva odluka mogla uslijediti u siječnju, a najavio je kako će se u tom slučaju odmah sastati parlament Republike Srpske i proglasiti odcjepljenje.

Pojasnio je kako to znači "neovisnost (od BiH) u svemu", pri čemu Republika Srpska neće sprječavati prolazak kroz svoj teritorij odnosno uspostaviti "tvrdu" granicu prema Federaciji BiH, ali će i to učiniti bude li nužno.

"Ne očekujemo da će se netko iz Federacije BiH ohrabriti da napadne Republiku Srpsku. I u takvim okolnostima mi ćemo procijeniti na koji način ćemo djelovati. Od EUFOR-a očekujem da stane na međuentitetsku crtu i spriječe dodir", kazao je.

Nada se pomoći prijatelja

Procijenio je kako će u takvom scenariju "Amerikanci biti bijesni i pokušati tražiti intervenciju", no vjeruje kako prijatelji Republike Srpske to neće dopustiti.

Na koje prijatelje točno misli nije pojasnio, no poznato je kako Dodik trenutno, osim u Beogradu, prijatelje ima samo u Moskvi i Budimpešti, jer gaji dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Upravo Mađarska od siječnja naredne godine od Austrije preuzima zapovjedništvo nad vojnim snagama Europske unije u BiH (EUFOR), čija je zadaća spriječiti moguće oružane sukobe, ali i jamčiti slobodu kretanja kroz BiH jer je to obveza koja proistječe iz Daytonskog sporazuma.

Što će napraviti Schmidt?

Sam visoki predstavnik do sada nije spominjao mogućnost nametanja zakona o državnoj imovini, a opetovano je isticao kako je to obveza i odgovornost vlasti u BiH.

Schmidt trenutačno planira samo nametanje tehničkih izmjena izbornog zakona BiH u slučaju da tijekom siječnja parlament BiH propusti donijeti odluke kojima bi se osigurao integritet izbornog procesa.