Zalaganje za jači geopolitički blok kojeg čine Njemačke, Francuske i Poljska (poznat kao "Weimarski trokut") predstavljeno je kao jedna od temeljnih postavki novog manifesta njemačke oporbene stranke CDU.
Konzervativna stranka CDU nada se da bi mogla preuzeti vlast na sljedećim saveznim izborima u listopadu 2025. godine. U ponedjeljak je vodstvo stranke predstavilo prvu izmjenu izborne platforme još od 2007. godine, temeljen na ideji jačanja EU kao globalnog igrača, u suradnji sa zemljama u njemačkom susjedstvu.
"Trenutano imamo odličnu priliku u Europi, budući da druge dvije velike zemlje u srcu kontinenta vode proeuropski čelnici - Emmanuel Macron u Francuskoj... i Donald Tusk u Poljskoj," izjavio je za Euractiv Daniel Caspary, lider kluba zastupnika CDU-a u Europskom parlamentu.
Sada je krajnje vrijeme za "oživljavanje Weimarskog trokuta" kako bismo još jednom imali odlučnu, proeuropsku većinu u Europskom parlamentu i u Europskom vijeću”, dodaje Caspary.
Weimarski trokut nastao je 1990-ih radi poboljšanja koordinacije između tih triju zemalja na europskoj razini - ali je do sada postojao samo u obliku sastanaka između pojedinih lidera, i nije se razvio u značajniji blok.
Iako je sadašnja vlada socijaldemokratskog kancelara Olafa Scholza obećala oživljavanje tog foruma i jačanje veza s Poljskom, ti pokušaji uglavnom su propali, a Caspary za to krivi "katastrofalnu" europsku politike vladajuće njemačke koalicije.
Semaforska koalicija
Ovim novim manifestom, CDU pokušava povratiti ulogu vodeće snage za europske integracije, tvrdeći da je, kao i 2007. godine, CDU "europska stranka Njemačke" - za razliku od vladajuće tzv. "semaforske koalicije" socijaldemokrata, liberala i zelenih.
"Uopće nema europske politike u okviru sadašnje semafor koalicije, a takva je percepcija i u Europi - trenutno samo postoje zgražavanje i frustracije glede Njemačke," dodao je Caspary.
Međutim, čini se kako su i za CDU europska pitanja pala na popisu prioriteta, sa samo dvije stranice posvećene tim temama, što čini tek tri posto manifesta stranke, u usporedbi sa osam posto 2007. godine.
Ipak, jasna opredijeljenost za veću europsku integraciju predstavlja odmak od manifesta iz 2007. godine, koji je tada odražavao duh usporavanja i sve većeg euroskepticizma početkom 2000-ih.
Umjesto zalaganja za dublju integraciju unutar EU, u prethodnom manifestu pozivalo se na "vraćanje nekih ovlasti državama članicama."
Prijenos ovlasti na EU
U novom programu CDU-a navodi se da bi Europska unija mogla biti odgovor na vanjske i globalne izazove kao što su međunarodna sigurnost, konkurentnost, klimatske promjene, i migracije.
"U kontekstu sve veće međunarodne sistemske konkurencije i formiranja blokova… EU mora postati geopolitički i globalni politički igrač," navodi se u manifestu.
Stoga se zagovara "prijenos nadležnosti na EU u područjima u kojima je to korisno" - što uključuje i donošenje odluka o vanjskoj i sigurnosnoj politici EU većinom glasova, umjesto kao dosad jednoglasnim slaganjem.
Unatoč konkretnim sigurnosnim prijetnjama iz Rusije, novi prijedlog također je odustao od dugoročnih vizija kao što je formiranje Europske vojske, u korist kratkoročnijih ciljeva, koji se opisuju kao poboljšanje obrambenih sposobnosti zajedničkim europskim projektima "u narednih 10 godina."
Kad je riječ o fiskalnoj i migracijskoj politici, CDU je i dalje konzervativan, jer se u dokumentu jasno zauzima stajalište protiv zajedničkog zaduživanja na razini EU, kao i radikalnije migracijske politike, u kojoj se predlaže da se osobe koje imaju pravo na azil smještaju u trećim zemljama izvan EU.
Dok stranka trenutačno ima vodstvo po njemačkim anketama javnog mnijenja, CDU očekuje povratak na vlast, i to dvije godine nakon odlaska bivše kancelarke iz CDU-a Angele Merkel.
"Njemački CDU spreman je ponovno vladati zemljom," izjavio je glavni tajnik CDU-a Carsten Linnemann, koji je na predstavljanju platforme u ponedjeljak dodao da bi, u slučaju iizvanrednih izbora, CDU "biti spreman."
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: German opposition wants to fortify alliance with Poland, France)