Politika

IZASLANIK EU ZA SIRIJU ODBACIO OPTUŽBE DA UNIJA NE POMAŽE DOVOLJNO TOJ ZEMLJI: Stanje na terenu otežava isporuku pomoći

Autor Hina

Europska unija i države članice dosad su prikupile više od 50 milijuna eura humanitarne pomoći Siriji, tvrdi izaslanik EU za Siriju Dan Stoenescu.

Posljedice potresa u Siriji, veljača 2023. godine
Izvor: Rami Alsayed/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Izaslanik Europske unije za Siriju rekao je u nedjelju da nije pošteno optuživati Uniju da ne daje dovoljno pomoći Sirijcima nakon katastrofalnog potresa koji je razorio velike dijelove Sirije i Turske. 

Pošiljka od 30 tona humanitarne pomoći talijanske vlade - uključivo četiri ambulantna vozila i 13 paleta medicinske opreme - sletjela je u subotu u Bejrut na putu za Damask, kao dio prve europske pomoći za Siriju. 

'EU pomaže Siriji'

Dan Stoenescu rekao je Reutersu da su EU i države članice prikupile više od 50 milijuna eura pomoći za potporu spasilačkim misijama i kao prvu pomoć, te za dijelove Sirije pod kontrolom režima predsjednika Bašara al Asada i za one pod kontrolom pobunjenika. 

"Apsolutno je nepošteno biti optužen za nepružanje pomoći dok zapravo radimo upravo to već više od desetljeća, a činimo i puno više tijekom krize izazvane potresom", kazao je Stoenescu. 

Građanski rat i podjela zemlje otežali dostavu humanitarne pomoći 

Više od 3500 ljudi poginulo je u potresu u Siriji, gdje je 12-godišnji rat već odnio stotine tisuća života i prisilio milijune na raseljavanje unutar zemlje i izvan njenih granica. 

Rat je podijelio zemlju u različite zone kontrole, što je otežavalo pružanje pomoći i prije potresa magnitude 7,8, koji je jug Turske i sjeverozapad Sirije pogodio prije tjedan dana.

Vlada u Damasku traži da se sva pomoć pruža preko područja pod njenim nadzorom

Sirijska vlada, koja je pod zapadnim sankcijama, apelirala je na pomoć Ujedinjenih naroda (UN), rekavši da se sva pomoć mora odvijati u koordinaciji s Damaskom i isporučivati iz Sirije, a ne preko turske granice u pobunjenička područja. 

Neki promatrači optužuju Damask da usmjerava pomoć prema područjima lojalnim režimu.

Sirijske vlasti nisu odmah odgovorile na zahtjev Reutersa za komentar.

Sankcije nisu prepreka humanitarnoj pomoći, ali u praksi se javljaju problemi

Stoenescu je rekao da EU potiče države članice da pruže pomoć i da sankcije "ne ometaju isporuku humanitarne pomoći".

No, rekao je da EU smatra da bi humanitarni partneri trebali moći tražiti izuzeća "u humanitarne svrhe i EU je voljan dodatno razjasniti te mogućnosti".

EU želi "dovoljne zaštitne mjere" kako bi se osiguralo da pomoć dospije do osjetljivih skupina, naglasio je Stoenescu, dodajući da sirijska vlada ima "povijest preusmjeravanja pomoći".

"Pozivamo vlasti u Damasku da ne politiziraju dostavu humanitarne pomoći i da se u dobroj vjeri angažiraju sa svim humanitarnim partnerima i agencijama UN-a kako bi pomogli ljudima", dodao je.