Njemačka vlada najavila je osnivanje institucionalnog okvira za odnose s Kinom, stoji u nacrtu proračuna kojeg je na uvid dobio Euractiv.
Potez Berlina stiže u vrijeme kad članice Europske unije žele pojačati svoju otpornost na sve veću moć i utjecaj Kine na globalnu politiku.
Njemačka koalicijska vlada će stoga uže surađivati s Institutom Mercator za kineske studije (MERICS), utjecajnim njemačkim think tankom koji se bavi Kinom. U sklopu toga institutu bit će odobrena i državna sredstva za financiranje, od 2024. godine nadalje.
Institut će imati jedinstvenu ulogu u formiranju njemačke politike prema Kini
Iako će i dalje biti formalno neovisan, Institut MERICS će imati jedinstvenu ulogu u formiranju njemačke politike prema Kini i za to će dobiti 500.000 eura iz budžeta njemačkog Ministarstva vanjskih poslova za 2024. godinu.
"Institucionalnim financiranjem Instituta želimo proširiti stručnost Njemačke u oblikovanju politike prema Kini," izjavila je za Euractiv Jamila Schäfer, članica parlamentarnog odbora Bundestaga za proračun iz redova Zelenih.
Koalicijska vlada SPD-a lijevog centra, Zelenih i liberalnog FDP-a vidi aktivno promatranje Kine kao važan korak prema širem cilju pripremanja za novu dominantnu ulogu Kine na globalnoj sceni, dodaje Schäfer.
Brine ih uspon Kine
EU i njeni saveznici sve su zabrinutiji da će se uspon Kine uglavnom očitovati kao prijeteće ponašanje prema Tajvanu i u Južnokineskom moru, kao i u ekonomskoj ovisnosti članica EU o kineskom tržištu, proizvodnji i resursima, što bi Kina mogla koristiti kao oružje.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen više puta je upozorila države članice EU da "smanje rizike" svojih odnosa s Kinom kao odgovor na njezinu rastuću ulogu, a tu poruku je ponovila i u Njemačkoj na nedavnoj konferenciji svoje stranke i najveće oporbene skupine, CDU/CSU.
"Naši odnosi s Kinom postali su u posljednje vrijeme sve udaljeniji i sve teži".
Novi pristup Njemačke
Usvajanje novog pristupa prema Kini veliki je izazov za Njemačku, koja je proteklih desetljeća gradila svoj odnos s Pekingom na snažnim trgovinskim vezama, pri čemu je Kina je postala njen najvažniji trgovinski partner.
Zbog izmijenjenih geopolitičkih okolnosti sada je važno "graditi političke kompetencije u odnosima s Pekinga kroz blisku suradnju s Institutom MERICS, kaže Schäfer.
I u njemačkoj strategiji za Kinu, objavljenoj u srpnju, Institutu MERICS je dodijeljena ključna uloga "za izgradnju kompetencija vezanih za Kinu, u području politike, društva, poslovne i akademske zajednice".
Institut pod sankcijama Pekinga
No, MERICS će se morati nositi i s kineskim otporom - 2021. godine Kina je Institutu uvela sankcije, kao odmazdu zbog sankcija koje je EU uvela za kineske dužnosnike, što znači da je osoblju Instituta zabranjen ulazak u Kinu.
Od tada je Institut prisiljen oslanjati se na lokalne kontakte za većinu svojih terenskih istraživanja u Kini.
(Preveo i uredio David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: Berlin eyes closer monitoring of China)