Politika

UOČI SUĐENJA PRED SUDOM BiH: Dodik želi Nobila u svom timu obrane

Autor Hina

Sam Anto Nobilo potvrdio je za medije u BiH da je 'imao kontakte' s odvjetnicima iz BiH koji ga pokušavaju nagovoriti da bude u timu obrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika

Odvjetnik Anto Nobilo
Izvor: Boris Scitar/PIXSELL/Vecernji list

Bosanskohercegovački odvjetnici lidera bosanskih Srba Milorada Dodika pokušavaju uvjeriti hrvatskog odvjetnika Antu Nobila da postane dio tima koji će braniti Dodika na suđenju što ga uskoro očekuje pred Sudom Bosne i Hercegovine i koje bi ga moglo stajati političke karijere, potvrdio je u ponedjeljak sam Nobilo.

"Imao sam kontakte, to je točno, ali više o tome ne bih dok to do kraja sve ne definiramo. Ali, imao sam kontakt i vidjet ćemo što će biti", kazao je Nobilo, a citira ga portal Dnevnog avaza.

Nobilo u BiH ne može biti odvjetnik, već samo savjetnik obrane

Očekuje kako će se sve razjasniti u narednim danima, ali je istaknuo kako on u BiH ne može biti odvjetnik, nego samo savjetnik tima obrane.

Suđenje Dodiku u Sarajevu počinje 22. studenog, a optužnica Tužiteljstva BiH tereti ga za neprovođenje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice.

To je postalo kaznenim djelom temeljem izmjena kaznenog zakona BiH što ih je početkom srpnja nametnuo sadašnji visoki predstavnik Christian Schmidt.

On je također stavio izvan snage dva zakona kojima je parlament Republike Srpske pokušao blokirati provedbu presuda Ustavnog suda BiH kao i odluka samog visokog predstavnika, no Dodik je nakon toga potpisao ukaz o stupanju poništenih zakona na snagu.

Zajedno s njim optužen je i Miloš Lukić, direktor Službenog glasnika Republike Srpske, koji je sporne zakone i objavio u toj tiskovini.

Dodiku prijeti do 5 godina zatvora

Dodiku i Lukiću sada zbog toga prijeti kazna u rasponu od šest mjeseci do pet godina zatvora, a osuđujuća presuda znači i zabranu obnašanja svih javnih dužnosti.

Glavni Dodikov branitelj je odvjetnik Goran Bubić, koji ga je zastupao i na ročištu za izjašnjenje o krivnji na kojemu je sadašnji predsjednik Republike Srpske izjavio kako ne razumije optužnicu, pa je sutkinja konstatirala kako se ne osjeća krivim.

Tvrde da Schmidt nije zakonito izabrani visoki predstavnik

Dodikova i Lukićeva obrana temelji se na tvrdnji kako Schmidt nije zakonito izabrani visoki predstavnik jer to imenovanje nije potvrdilo Vijeće sigurnosti Ujedninjenih naroda, pa stoga nema ovlasti nametati zakone i njihove izmjene, uključujući one po kojima je neprovođenje njegovih odluka postalo kaznenim djelom.

Dodiku i vlastima Republike Srpske u osporavanju Schmidtova mandata potporu pruža samo Rusija, dok su sve druge-države članice Vijeća za provedbu mira (PIC), tijela koje i imenuje visoke predstavnike, na stajalištu kako njemački političar ima sve potrebne ovlasti za obnašanje dužnosti visokog predstavnika koji može smjenjivati izabrane dužnosnike i nametati zakone.