Američki državni tajnik Antony Blinken kazao je i kako nakon rata ne može biti nikakvog smanjenja teritorija Pojasa Gaze
Izraelske snage sukobljavaju se u četvrtak s militantima palestinske islamističke organizacije Hamas kroz razrušene zgrade u gradu Gazi, dok se otprilike 80 država i organizacija sastaje u Parizu radi koordinacije humanitarne pomoći i pronalaska načina da se pomogne ranjenim civilima.
Stanovnici grada Gaze su rekli da se Izraelci bore protiv Hamasa i drugih militanata te da su tenkovi raspoređeni oko grada.
Izraelske snage približavaju se dvjema bolnicama u Gazi
Kazali su i da se izraelske snage približavaju dvjema bolnicama, gdje su utočište potražile tisuće raseljenih Palestinaca.
Izraelska vojska tvrdi da su njene snage napredovale u srce grada Gaze, glavno uporište Hamasa i najveći grad u palestinskoj obalnoj enklavi, dok islamistička skupina kaže da su njeni borci izraelskoj vojsci nanijeli teške gubitke.
Ulične borbe
Oružano krilo Hamasa je u srijedu objavilo video koji naizgled prikazuje intenzivne ulične borbe pored bombardiranih zgrada u gradu Gazi.
Izraelski tenkovi su naišli na velik otpor Hamasovih boraca koji koriste podzemne tunele kako bi postavili zasjede, prema izvorima iz Hamasa i militante skupine Islamski džihad.
Amerikanci kažu da Palestinci nakon rata moraju upravljati Pojasom Gaze
Dok rat između Izraela i Hamasa traje već više od mjesec dana, Sjedinjene Države su rekle da Palestinci moraju upravljati Gazom nakon što sukob završi.
Američki državni tajnik Antony Blinken je u srijedu naglasio "crvene linije" i očekivanja Washingtona za opkoljeni obalni teritorij, što je odgovor na komentare Tel Aviva da će na neodređeno vrijeme biti odgovoran za sigurnost u Gazi.
Ne bi trebalo biti "ponovne okupacije Gaze po okončanju sukoba. Nikakvog pokušaja da se blokira ili opsjeda Gazu. Nikakvog smanjenja teritorija Gaze", rekao je Blinken na tiskovnoj konferenciji u Tokiju.
Blinken je rekao da će možda biti potrebno "neko tranzicijsko razdoblje" na kraju sukoba, no da vladanje Gazom nakon krize mora uključivati palestinsku stranu.
"Mora uključivati vladanje s palestinskim vodstvom i Gazu ujedinjenu sa Zapadnom obalom pod Palestinskom samoupravom".
U Izraelu tvrde da nakon rata ne namjeravaju držati Gazu
Palestinska samouprava, koja ima ograničenu autonomiju u dijelovima Zapadne obale pod izraelskom okupacijom, tvrdi da je Pojas Gaze, gdje Hamas vlada od 2007., integralni dio buduće palestinske države.
Izraelski dužnosnici su pojasnili da ne namjeravaju okupirati Gazu nakon rata, no da još uvijek moraju razjasniti na koji bi način mogli osigurati sigurnost bez vojne prisutnosti. Izrael je svoje vojnike povukao iz Gaze 2005.
U dosadašnjem ratu poginulo preko 1400 Izraelaca i gotovo 10.600 Palestinaca
Tel Aviv je svoj napad na Gazu započeo kao odgovor na upad Hamasa na jug Izraela 7. listopada kada su napadači ubili 1400 ljudi, uglavnom civila, te kao taoce u Gazu odveli 240 osoba, prema Izraelu.
Palestinski dužnosnici su u srijedu rekli da je u izraelskim napadima ubijeno 10.569 osoba, od kojih se 40 posto odnosi na djecu.
Izrael tvrdi da su ubijena 33 njegova vojnika.