Politika

PRVA ODLUKA VLADE MILOJKA SPAJIĆA: Popis stanovništva u Crnoj Gori odgođen za 30 dana

Autor Hina

Popis stanovništva postao je vruće političko pitanje u Crnoj Gori jer oporbene stranke i manjine smatraju da je riječ o 'inženjeringu kojim se želi povećati broj Srba' u toj državi

Crnogorski premijer Milojko Spajić
Izvor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Prva odluka nove crnogorske vlade je odgađanje popisa stanovništva, koji je trebao početi u srijedu, za 30 dana, izjavio je premijer Milojko Spajić.

Spajić je rekao da neće biti nikakvih dodatnih troškova zbog odgađanja popisa te da će se u tom razdoblju ispraviti i neki nedostaci, vezano uz softver i sastav povjerenstava za provedbu popisa u kojima nema članova iz redova oporbe.

'Svatko će moći provjeriti što je unijeto'

“...Svatko će moći provjeriti što je unijeto, tako da popisivači ne bi mogli zloupotrijebiti svoju funkciju", rekao je Spajić dodajući da će biti uveden specijalni softver te da će u povjerenstva biti dodani članovi iz redova oporbe.

Zahtjev za odgađanje popisa ranije su uputili čelnici manjinskih savjeta, dok su procrnogorske stranke najavile njegov bojkot, nazvavši ga inženjeringom kojim se želi povećati broj Srba u Crnoj Gori, te su direktno optužili službeni Beograd da se uključio u tu kampanju, što je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić negirao.

'Od nove crnogorske vlade očekuje se rad na ulasku u EU i aktivno članstvo u NATO-u'

Vlada premijera Milojka Spajića izabrana je u utorak uz podršku 44 zastupnika. Njegovu vladu manjinski je podržala i prosrpska desnica, čiji je čelnik četnički vojvoda Andrija Mandić izabran za predsjednika Skupštine Crne Gore.

Nova crnogorska vlada treba biti odgovorna prema vlastitim zacrtanim ciljevima, priopćeno je iz američkog veleposlanstva u povodu izbora nove izvršne vlasti u Crnoj Gori, ali se naglašava i zabrinutost “da bi stranke koje povijesno ne podržavaju te ciljeve mogle spriječiti napredak države”.

Ti su ciljevi punopravno članstvo u Europskoj uniji, aktivno i vjerodostojno članstvo u NATO-u, unaprjeđenje dobrosusjedskih odnosa i jačanje uloge države u multilateralnim organizacijama.

“Kao saveznik u NATO-u, zabrinuti smo da bi stranke koje povijesno ne podržavaju te ciljeve mogle spriječiti napredak Crne Gore. Pozivamo na oprez kako bismo osigurali da Crna Gora iskoristi ovu povijesnu priliku da ostvari svoj puni demokratski i gospodarski potencijal”, navodi se u priopćenju veleposlanstva.

EU očekuje da Podgorica 'održi kontinuitet potpunog usklađivanja s vanjskom politikom Unije'

EU je u priopćenju pozdravila konstituiranje novog crnogorskog parlamenta i formiranje vlade, od kojih očekuje da što prije pokažu posvećenost ostvarivanju rezultata u reformama vezanim za pristupanje EU i to u najkraćem mogućem roku.

Kako je rekao glasnogovornik Europske komisije Peter Stano, potiču se svi politički akteri u Crnoj Gori da se usredotoče na postizanje konsenzusa o prioritetnim aktivnostima potrebnim kako bi Crna Gora napredovala ka EU, prije svega u području vladavine prava, u cilju ispunjavanja privremenih mjerila iz Poglavlja 23. i 24., posebice u pogledu ključnih imenovanja u pravosuđu i dugo odgađanih reformi.

“Također, očekujemo da se održi kontinuitet prakse potpunog usklađivanja Crne Gore s vanjskom i sigurnosnom politikom EU”, izjavio je Stano.