EU će pokrenuti novu platformu za suzbijanje dezinformacija koje šire Rusija i Kina, najavio je europski šef diplomacije Josep Borrell, dodajući da su delegacije i predstavništva EU u inozemstvu sve češće na meti takvih manipulacija.
Takozvani Centar za dijeljenje i analizu informacija (Information Sharing and Analysis Center) u sklopu diplomatske službe EU preuzet će zadatak praćenja manipulacija informacijama koje provode strane države, kao i koordinacije suzbijanja dezinformacija s 27 država članica EU i udrugama civilnog društva.
"Autoritarni režimi pokušavaju stvarati dezinformacije i manipulacije. Već smo napravili instrumente za detekciju i razotkrivanje takvih manipulacija... Međutim, to nije dovoljno, i moramo ići korak dalje," rekao je Josep Borrell u utorak, 7. veljače na javnom događaju u Bruxellesu na kojem se raspravljalo o toj temi.
Borell je upozorio na "novi val" dezinformacija kojeg čine fabricirane slike, video snimke i internetske stranice koje se lažno predstavljaju kao novinarski mediji, i usporedio one koji iza toga stoje s Josephom Goebbelsom, šefom propagande Adolfa Hitlera - ali i dodao da današnji manipulatori imaju daleko veću moć širenja dezinformacija, jer se one sad šire "pet puta brže od brzine svjetlosti, putem društvenih mreža i aplikacija za razmjenu poruka."
"Moramo razumjeti kako se organiziraju te kampanje dezinformacija... kako bismo identificirali tko stoji iza njih," poručio je Borrell.
Izgradnja platforme za razmjenu informacija
EU želi napraviti decentraliziranu platformu za razmjenu informacija u stvarnom vremenu s državama, agencijama za internetsku sigurnost i nevladinim organizacijama, kako bi se omogućilo bolje razumijevanje novih dezinformacijskih prijetnji i narativa - i kako bi se brže reagiralo na njih.
Taj prijedlog dolazi gotovo godinu dana nakon početke ruske invazije na Ukrajinu, u vrijeme kad EU još uvijek muku muči s borbom protiv ruskih pokušaja manipuliranja i izvrtanja informacija o ratu. Kad se radi o potezima EU, propaganda iza koje stoji Moskva promiče narativ po kojem sankcije Zapada treba kriviti za globalnu krizu hrane i disrupcije u globalnim snabdjevnim lancima pšenice i gnojiva.
Još prošle godine Afrika i Bliski istok našli su se posebno ugroženi zbog nastale situacije i nemogućnosti Ukrajine da svoje goleme urode pšenice šalje u ostatak svijeta iz luka na Crnom moru. Čelnici EU su više puta apelirali na afričke zemlje da ne padaju na propagandnu kampanju koju vodi Rusija, iako - sudeći po izjavama lidera iz tog dijelova svijeta - takvi narativi tamo dominiraju.
Delegacije i misije EU na meti dezinformacija
Osim nove platforme, Borrell je također najavio i planove za pojačanje delegacija EU u inozemstvu dodavanjem stručnjaka za dezinformaciju, "kako bi se naš glas bolje čuo," u toj "dugoročnoj borbi", u kojoj se "ne može pobijediti preko noći."
"Ovo je jedna od bitaka našeg vremena, i u njoj se mora pobijediti," dodao je.
Misije EU su sve češće "meta" dezinformacija i manipulacija koje provode strani akteri, dok su delegacije EU "suočene s povećanim rizikom od opasnosti da postanu mete takvih pokušaja, a potencijalno predstavlja prijetnju i za same članove osoblja," neimenovani dužnosnik EU rekao je novinarima prije Borrellove objave.
Jedan takav slučaj kojeg je dužnosnik naveo jest europska misija za vojnu obuku u Centralnoafričkoj republici (EUTM-CAR) gdje su se pojavile lažne informacije da su instruktori iz EU sudjelovali u treniranju vojnih jedinica koje kontrolira ruska kompanija za plaćenike Wagner - i što je dovelo do veće zabinutosti oko destabilizirajućeg utjecaja Moskve u toj regiji.
Drugi primjer koji je spomenut jest misija EU u provođenju vladavine prava na Kosovu (EULEX), gdje se često pojavljuju dezinformacije o samoj misiji, i za koje su kao glavni počinitelji prepoznate Srbija i Rusija.
"Potencijalni rizik nije samo pitanje ugleda na internetu ili na društvenim mrežama, već i fizičkih prijetnji - meta su pojedini članovi osoblja, nazivaju ih 'narodnim neprijateljima', a sljedeći korak, koji poziva na akciju, nije daleko," dodao je.
Obrazac ponašanja
Sadašnji odjel EU za borbu protiv dezinformacija StratCom, pri službi za vanjske poslove EEAS, u svom prvom izvještaju je naveo da je većina stranih informacijskih manipulacija u 2022. godini bila vezana za promicanje narativa koji podržavaju rusku invaziju na Ukrajinu.
Prema dužnosnicima EU, ovim najnovijim prijedlogom želi se bolje razumjeti obrasce po kojima se šire dezinformacije.
"Mi nismo tu da prosuđujemo što ljudi smiju ili ne smiju pričati. Naš zadatak je da identificiramo što ti akteri rade, da pratimo njihov rad, da ga dokumentiramo i razotkrijemo," rekao je jedan dužnosnik EU prije objave izvješća.
U izvješću su prikupljene informacije vezane iz stotinjak slučajeva dezinformacija, koje govore o taktikama, tehnikama i procedurama koje Rusija i Kina koriste za manipuliranje informacijskim prostorom.
Iz prikupljenog uzorka vidi se da su tehnike koje se najčešće koriste bazirane na upotrebi slika i video snimki, da su višejezične, i da ih širi gusta mreža aktera. Štetan sadržaj često se širi dijeljenjem istog materijala na više različitih platformi i među raznim online zajednicama i skupinama korisnika.
Nadalje, u izvješću je utvrđeno da su u te djelatnosti osobito uključeni i ruski i kineski diplomatski kanali, posebno na platformama poput Twittera, i da se dezinformacije i druge manipulacije rijetko pojavljuju na samo jednom jeziku. Kad je riječ o Kini, događa se da kineski akteri preuzimaju narative direktno iz ruske retorike, i njihove gotovo identične kopije šire dalje, dodao je dužnosnik.
"Ali naš zaključak je da nema neke konkretne koordinacije, radi se o oportunističkom djelovanju," rekao je u nastavku, i dodao da to najčešće dolazi u obliku kritiziranja NATO saveza ili tvrdnji vezanih za biološko oružje.
(Originalan članak pročitajte ovdje: EU steps up disinformation fight as threats to staff abroad rise)