Politika

DODIK NE VJERUJE DA ĆE BiH OTVORITI PREGOVORE: Čelnik Srba u BiH kaže da je na djelu 'opći napad' na Republiku Srpsku

Autor Hina

Na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, predsjednik tog entiteta Milorad Dodik ocijenio je da je na djelu 'napad udruženih bošnjačkih struktura i kolektivnog Zapada' na Republiku Srpsku, s ciljem njenog ukidanja

Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Narodnoj skupštini Republike Srpske u Banjoj Luci
Izvor: Dejan Rakita/PIXSELL/PIXSELL

Lider bosanskih Srba Milorad Dodik ustvrdio je u petak kako je počeo "opći napad bošnjačkih struktura i kolektivnog Zapada" s ciljem ukidanja Republike Srpske, a tvrdi kako je zbog unutarnjeg stanja u Bosni i Hercegovini nemoguće da zemlja do kraja godine dobije suglasnost za otvaranje pregovora o članstvu u EU.

Dodik je ovo kazao na sjednici parlamenta Republike Srpske u Banjoj Luci, zakazanoj na zahtjev članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

Cvijanović traži potporu Narodne skupštine Republike Srpske za veto u Predsjedništvu BiH 

Ona je tražila da joj entitetski parlament da potporu za veto kojega je uložila na ranije usvojenu izjavu u Predsjedništvu BiH kojom su bošnjački i hrvatski član - Denis Bećirović i Željko Komšić, osudili odluke kojima se u Republici Srpskoj ugrožavaju Daytonski sporazum i Ustav BiH.

Tu je prigodu Dodik iskoristio kako bi održao dugi govor u kojemu je tvrdio kako je na djelu opća urota protiv Republike Srpske, pa je pozivao zastupnike da njemu i Cvijanović daju jednoglasnu potporu, a onima koji bi bili protiv toga poručio je "da su prokleti".

Iz oporbe su odmah negodovali uzvrativši mu kako nema pravo nikome prijetiti.

'Opći napad na Republiku Srpsku'

"Opći je napad na Republiku Srpsku udruženih bošnjačkih političkih struktura i kolektivnog Zapada, predvođenog SAD i Velikom Britanijom", izjavio je Dodik.

Pojašnjavao je svoju tezu po kojoj je to zapravo posljednja faza napada na srpski entitet u BiH, koji je započeo 90-ih godina prošlog stoljeća, a da je trenutak težak jer su neprijatelji Republike Srpske uspjeli "kriminalnim aktivnostima" natjerali da se taj entitet stalno brani.

"Sada je vrijeme da ona (Republika Srpska) prijeđe u politički napad do odsutnog trenutka u kojemu se treba izjasniti treba li ostati u ovakvoj BiH", izjavio je vidno nervozni Dodik, kojega uskoro očekuje suđenje pred Sudom BiH po optužnici koja ga tereti za neprovođenje odluka visokog predstavnika, a zbog čega može dobiti do pet godina zatvora i zabranu obnašanja političkih dužnosti.

U petak je kazao kako se suočava s optužnicom jer nije želio ispasti kukavicom te da će nastaviti potpisivati odluke i zakone koje donese Narodna skupština Republike Srpske s koliko god novih optužnica bude suočen.

'Između SDP-a BiH i SDA nema razlike'

Spornu deklaraciju Predsjedništva BiH, koju blokira Cvijanović, smatra dijelom kontinuiranih napada na Republiku Srpsku, a bošnjačkog člana državnog vrha s parlamentarne govornice optužio je da "kleveće Republiku Srpsku i laje" gdje god stigne.

Kazao je i kako između Bećirovića i njegovog SDP-a nema nikakve razlike u usporedbi sa SDA te da odnosi s bošnjačkim političarima nikada nisu bili gori.

Republika Srpska u financijskim problemima

Potvrdio je kako u Republici Srpskoj imaju problema s financijama jer su im sve teže dostupni krediti, ali tvrdi kako može zatvoriti proračun u ovoj i u narednoj godini unatoč opstrukcijama.

"To je dodatni izazov jer će Amerikanci i dio Europljana nasrnuti na financijsku stabilnost Republike Srpske", kazao je Dodik.

'Plenković traži otvaranje pregovora o ulasku BiH u EU, ali Njemačka to neće dopustiti'

Ocijenio je kako su mali izgledi da BiH u postojećim okolnostima dobije suglasnost Europske komisije za otvaranje pregovora o članstvu sa EU, bez obzira na to što političari poput hrvatskog premijera Andreja Plenkovića to zagovaraju.

Dodik je Plenkovića opisao kao najvažnijeg promotora otvaranja tih pregovora i "važnu facu u Bruxellesu", no smatra kako takve odluke neće uskoro biti i to zbog protivljenja Njemačke.

Tvrdi da će pregovore otvoriti Ukrajina i Moldavija, a BiH biti odbačena u nastojanju da se "dodatno disciplinira".