Peking želi zapadnu politiku učiniti naklonjenijom Kini i potajno radi na angažiranju iskusnih političara, priopćila je njemačka domaća obavještajna služba BfV, a jedan takav slučaj uključuje eurozastupnika iz redova krajnje desnice
Šef njemačke obavještajne službe BfV Thomas Haldenwang upozorio je da je zamijećen širi trend u posljednjih nekoliko godina u kojem Kina ostvaruje kontakte sa zapadnim političarima kako bi ih približila vlastitim ciljevima.
Haldenwang kaže kako je "Kina vrlo zainteresirana za razvoj klime povoljne za Kinu [u Njemačkoj] kako bi se [političko špijuniranje] zadržalo ispod radara".
'Nude im lijepa putovanja u Kinu'
"Pristupaju starim, poznatim političarima, kao i poslovnim čelnicima, i nude im lijepa putovanja u Kinu i poseban tretman, jer očekuju da će time Njemačkoj prenijeti prijateljski imidž Kine", rekao je Haldenwang novinarima u utorak.
Jedan od političara osumnjičenih za sumnjive veze s Kinom je Maximilian Krah, zastupnik u Europskom parlamentu i član ekstremno desne stranke AfD te nositelj njene liste za europske izbore 2024. godine.
Kraha se optužuje za sponzorirana putovanja u Kinu i sudjelovanje na događajima povezanima s kineskom Komunističkom partijom, po navodima portala T-online, koji je otkrio i da je Krah usko povezan s osobama koje se bave trgovanjem kineskim utjecajem.
Divljenje inicijativi Pojas i put
Unatoč svojoj političkoj orijentaciji, Krah ima relativno prijateljska stajališta prema Kini, što uključuje divljenje kineskoj inicijativi Pojas i put (BRI) i zagovaranje veće trgovine s Kinom koju predstavlja kao način za suprotstavljanja američkom utjecaju i zaštitu njemačkog gospodarstva.
Međutim, kao relativno novo lice, Krah nije tipičan slučaj za kineske radnje, budući da Peking više voli takozvane "sive brade" - iskusne, utjecajne parlamentarce i poslovne vođe.
Upitan za komentar, Krah je rekao za T-online da ne vidi nikakve sukobe interesa u svom ponašanju.
Kina usmjerena na europsku politiku
Takve kineske aktivnosti označavaju pomak u odnosu na prijašnje strategije koje su se više bavile industrijskom špijunažom, i ukazuju na to da se Peking sve više kreće ciljanju na politiku, uslijed sve dramatičnije geopolitičke situacije, što je zamijećeno i izvan Njemačke.
"Vidimo da kineske vlasti igraju dugoročnu igru i njeguju kontakte kako bi manipulirale javnim mišljenjem u korist Kine", upozorio je prošle godine direktor britanskog MI5 Ken McCallum u govoru o stanju britanske sigurnosti.
Britanski list Times nedavno je otkrio kako je britanska konzervativna stranka povukla dva kandidata za parlament s izbornih lista 2021. i 2022. godine, nakon što je iz MI5 stigla dojava kako bi mogli biti špijuni.
Zabrinuti i Francuzi
Haldenwang je također rekao da je i francuska služba DGSI zabrinuta zbog kineskih aktivnosti.
Europske agencije blisko surađuju oko tog pitanja, kazao je, dodavši kako je u konačnici važno "ojačati svijest" o tom problemu među ljudima koji bi mogli biti potencijalni ciljevi.
(Preveo David Spaić-Kovačić. Originalan članak pročitajte ovdje: German intelligence worried over China courting European politicians)